October 31, 2020, 5:24 am

Саемска промоција на три книги од инфектологот Вело Марковски

Поврзано

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да...

(Фото) Ни тој не ги почитува мерките: Караџовски штом се изгacнат камерите бeз маска

Претседателот на комисијата за зapазни болeсти, Жарко Караџовски денес беше гостин во емисијата „Само интевју“ на Канал 5 телевизија. Имено...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ го дeмaнтирaше синот на Амди Бајрам, Габриел

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ тврди дека синот на Амди Бајрам, Габриел, дошол да се тестира во лабораторијата на болницата...
- Advertisement -

„И животот е сексуално пренослив: сексуално преносливи заболувања“ (учебник за студенти на медицина), книгата раскази „Приказните на татко ми“ и поетската книга
„Песни и писма од малата куќа“ во издание на “Бата прес“, се наслови на трите книги на Вело Марковски, специјалист инфектолог, познат во меѓународни рамки по своите согледувања и препораки за коронавирусо, кои денеска во 18 часот ќе бидат промовирани на Саемот на книгата.

Во предговорот на стручната книга „И животот е сексуално пренослив: сексуално преносливи заболувања“ д-р Вело Марковски нагласува дек „ставањето на повеќе сексуално преносливи заболувања на едно место ќе помогне да се има единствен пристап кон болестите кои досега се лекуваа/т во повеќе гранки на медицината како што се: инфектологија, дерматовенерологија, гинекологија, урологија…“

Како што соопшти „Бата прес“, покрај порано објавените раскази, направени според кажувањата на татко му Павле, овој пат Марковски промовира и длабоко емотивна, поетска книга, пишувана „во соба полна со влага и на минус неколку степени во собата“ на „белите места од судокуто кое го имав крај себе“.

-Книгата содржи дваесеттина песни, писма и илустрации. Тогаш, во такви тешки, безмилосни и бесмислени услови се зарекол дека ќе пишува, ќе истражува и ќе им даде живот на неговите сознанија и претпоставки од инфектологијата, наведуваат од „Бата прес“.

Д-р Вело Марковски е роден 1958 година во Папрадиште, Велешко. Дипломирал на Медицинскиот факултет во Скопје, од 1999 до 2002 година бил директор на ЈЗУ Клиника за инфективни болести и фебилни состојби во Скопје, а сега е професор на Факултетот за медицински науки во Штип.

Има објавено над 80 научни трудови во домашни и меѓународни списанија, учебни помагала и три стручни книги.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This