САКАТЕ ДА БИДЕТЕ АСТРОНАУТ НА НАСА? Овие услови мора да ги исполните

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

НАСА распишала конкурс и ги дефинирала параметрите кои идните астронаути мора да го задоволат.

Американската агенција за космички летови, NASA, распишала конкурс за нови астронаути бидејќи планира повторно да праќа летала со човечки екипаж на месечината.

Одењето во космосот е сон кој многу возрасни луѓе го делат со децата ширум светот и конкурсот кој е распишан важи за целиот свет.

Луѓето не стапнале на Месечината веќе половина век, но НАСА се надева дека тоа ќе се промени.

Пред се, се планира меѓу следните астронаути да има и жена, а летот е планиран за 2024-та година.

НАСА очекува дека на овој конкурс ќе најде пoгoдни кандидати за идни астронаути. Конкурсот е отворен од 2-ри до 30-ти март.

– Кои услови треба да ги исполнуваат кандидатите?

Досега за астронаути се бирани исклучиво Американци. Од 1960-та кога бил распишан првиот конкурс за астронаути, НАСА одбрала 350 кандидати да се обучуваат, а денес имаат само 48 астронаути кои ја сочинуваат космичката единица.

Останало правилото кандидатите да бидат Американци, но сега може да имаат и двојно државјанство.

Тоа правило важело и претходно и покојниот астронаут Пирс Селерс бил Англичанец, но земал и американско државјанство и три пати летал во земјината орбита.

Втор услов е да има научно образование. Новите регрути треба да имаат трети степен од природни или технички науки, а може да биде и математика.

Квалификувани лекари и луѓе кои имаат меѓународно признати дипломи за пилот, исто така може да конкурираат.

Образованието не е доволно, се бара да имаат и најмалку две години летачко искуство или 1000 часа летање на најсовремени авиони.

Сите кои ги исполнуваат овие услови мора да одат на специјални лeкaрcки пpeглeди, а потоа две години трае образованието за обука на летање во шатл.

Кандидатите кои минале се од наведеното мора да минат низ вoeнa обука и вежби за преживување во нajтeшки услови. За тоа време мораат да минат низ обука за преживување во вода, да покажат дека поседуваат наједноставно техничко знаење, да познаваат користење на робот и да научат руски јазик.

За оние кои не стигнале да ја минат комплетната обука останува можноста да се вработат кај “Virgin Galatic”, приватна компанија која планира со шатл да носи туристи во космосот и тоа веќе од следната година.

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести