САКАТЕ ЕВТИН АВТОМОБИЛ: Еве ја листата на најевтините дизел автомобили!

  • October 18, 2018
  • Коментари

Дизел има многу предности. Меѓу главните се одличните показатели за ефикасност на потрошувачката на гориво. Покрај тоа, дизелот е поевтин од бензинот. Ќе ви го довериме вниманието на повеќето од најприфатливите дизел автомобили на современиот пазар:

Рено

Францускиот бренд нуди широк избор на дизел модели. Сите буџетски опции работат со 1.5 dCi мотор (90-110 КС). Овој мотор заработил благодарност на возачот со својата моќ, економичност и голема сигурност.

Рено Сандеро Потрошувачка – урбана / мешана / екстра урбана 4.4 / 3.9 / 3.7
Рено Логан Потрошувачка – урбана / мешана / екстра урбана 4.4 / 3.9 / 3.7
Рено Логан MCV Потрошувачка – урбана / мешана / екстра урбана 4.4 / 3.9 / 3.7
Renate Lodgy Потрошувачка – урбана / мешана / екстра-урбана 5.1 / 4.1 / 4.5
Рено Докер Потрошувачка – урбана / мешана / екстра урбана 5.4 / 4.9 / 4.5
Потрошувачка на Renault Duster – урбана / мешана / екстра урбана 5.5 / 4.8 / 4.5

Цитроен

Господар на дизел со одлични карактеристики и многу ниска потрошувачка на гориво. Станува збор за Citroen, кој во буџетската класа нуди 1.6-литарски мотор со 92 КС (75 КС на база Berlingo).
Citroen C-Elysee Потрошувачка – градско / мешано / на отворено 4.9 / 4.3 / 3.9
Citroen Berlingo Multispace Потрошувачка – градско / мешано / на отворено 6.4 / 5.3 / 4.7
Citroen C4 Потрошувачка – градско / мешано / на отворено 4.9 / 4.1 / 3.6
Citroen C4 Cactus Потрошувачка – градско / мешано / на отворено 3.8 / 3.5 / 3.4

Peugeot

Буџетските модели на Пежо се меѓу најконкурентните во модерниот пазар.
Peugeot 301 Потрошувачка – урбана / мешана / екстра урбана 3.8 / 3.5 / 3.4
Peugeot Partner Tepee Consumption – урбана / мешана / екстра урбана 6.4 / 5.3 / 4.7

FIAT

Италијанскиот производител одамна е познат по своите дизел агрегати.
Потрошувачка FIAT Qubo – урбана / мешана / екстра урбана 5.7 / 4.5 / 3.8
FIAT Tipo Потрошувачка – урбана / мешана / екстра урбана 5.4 / 4.2 / 3.5

Претходно «
Следно »