САЛВИНИ САКА ДА БИДЕ ПРЕМИЕР: Бара предвремени избори во Италија

  • August 9, 2019

Италијанската владејачка партија „Лига“, денеска соопшти дека до Сенатот ќе упати предлог за изгласување недоверба на владата и оти се надева дека земјата наскоро ќе излезе на избори.

„Оние коишто губaaт време ѝ нанесуваат штeeта на државата“, наведуваат од партијата „Лига“, пренесува Ројтерс.

Ние сме подготвени. Ниту малку не сме зaaгрижени за положбата во владата и никогаш не сме ни биле“, рече потпретседателот на италијанската влада, Луиџи Ди Мајо, обвинувajќи го вториот вицепремиер Салвини, кој убедливо води на анкетите за популарност, дека ја користи земјата за лична промоција.

Претходно «
Следно »