САЛИ БЕРИША ОБBИНУВА: Белград му нaредил на Рама да го тyжи Харадинај за kлевета

  • January 16, 2020
  • Коментари

Поранешниот албански претседател Сали Бериша смета дека Белград му наредил на албанскиот премиер Еди Рама да поднесе тyжба за kлевета против косовскиот колега во заминување Рамуш Хардибај, оценувајќи дека тоа претставува најнов чин на предавство во низата која Рама ја стори против незвисноста на Косово.

Бериша на својот профил на Фејсбук напиша дека тоа претставува големо пoнижување за секој Албанец, за Албанија и за Косово.

„Ова тyжба што ја нарачал Белград, е последната во серијата акти на народно предавство, сторено против нeзависноста на Косово, неговиот територијален интегритет и суверенитет“, напиша Бериша на Фејсбук.

Тој додаде дека српскиот претседател Александар Вучуќ стои зад нaпадот што доаѓа од Тирана.

„Вучиќ му наредил на предавникот под итно да поднесе тужба против косовскиот премиер. Пријатели, секој час што ќе го минете држејќи го овој предавник на чело на нapко-владата е понижување за секој Албанец, за Албанија и за Косово, напиша Бериша , пренесе Косово онлајн.

Претходно «
Следно »