Самохран татко посвои пет деца со посебни потреби

Поврзано

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

ИМАВ НЕВИДЕНИ ПРИТИСОЦИ: Проговоре член на Комисијата за подготвување на скандалозната годишна програма на Министерството за култура

На снимката се слуша гласот на Весна Гиновска-Илкова. Член на Комисијата за подготвување на скандалозната годишна програма на Министерството за...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Џек има аутиз*м, Џозеф Дау*ов синдр*м, додека намалиот Ноа има вродени дефекти кои влијаат на рацете и на нозете. Руби има Пј*р Робе*ов синдр*м, вродена аномалија на лицето и на дишните патишта, а Лили е глува. Самохраниот татко Бен Карпентер од Хадерсфилд Таун, Англија тврди дека секогаш знаел дека сака да има многу деца. Кога наполнил 21 година, одличил да го посвои првото дете со посебни потреби.

Сега Бен, кој поради својата желба да помага на болните работел во училиште за деца со потешкотии со развојот, има посвоено пет деца.

„Мислев дека нема да ме прифатат како кандидат за посвојување затоа што сум сам, не сум женет“, изјавил Бен за Дејли Мејл, но службата за посвојување токму поради тоа му дала предност. Секако, предност било и неговото работно искуство.

Иако првото дете го посвоил на 21 година, а сега ги има пет, тој вели дека не планира да застане тука. За сега, се грижи за три момчиња и едно девојче.

Бен раскажува дека браќата и сестрите живеат во идилична средина, а постарите многу се грижат за најмалиот, Ноа. “Најмногу за тоа придонесува Лили, која им е како мајка на своите браќа и сестри. За сега, не планирам да посвојам уште деца но во иднина би сакал. Јас едноставно сакам да бидам татко“, додава храбриот Бен.

Тој прима финанисиска помош која им следува на децата со и живее од својата заштеда.

„Со пет деца, немам баш многу време да барам партнерка, да се посветам некому. Моите деца секогаш ќе ми бидат на прво место“, раскажа Бен.

Извор: zenskimagazin.mk

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести