САМО КАЈ НАС ДА НЕ МУ ТЕКНЕ НА НЕКОЈ:Музички автопат ги ,,полудува“мештаните

Поврзано

Рaдиоakтивно зрачење се шири од непознат извор

Невообичаена радиоактивност, низок интензитет и безопасна за луѓето, е забележана кон крајот на јуни во северна Европа и веројатно...

Назначен е новиот премиер на Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон денес го назначи конзервативниот политичар Жан Кастекс за премиер, откако Едуард Филип поднесе оставка. Во краткото...

Eкcплoзијa во фабрика за пиpoтeхникa во Турција, блoкиpaни 150 работници

По серија експлозии во фабрика за пиротехнички средства во градот Хендек, во турската провинција Сакарија, повеќе од 150 работници...

Ако се возитепо автопатот кој поминува покрај оландското село   Јелсум, да не се изненадите ако слушнете дека патот свири.

 

 

Новитет, смислен како начин за патувањето преку монотоната рамнина да го направи поживо, така што на патот се поставени попречни прагови. Мелодијата настанува кога со точковите на автомобилот ќе се поминат праговите настануваат тактички вибрации. Кога возилото се движи со дозволената брзина од 60 километара на час, на патот беспрекорно свири химната на холанската покраина Фризиј-северен регион на Холандија кој има посебен јазик и култура.

Меѓутоа, мелодијата е гласна и ако се има предвид фактот дека звукот патува преку воздухот, локалните жители велат дека музичкиот пат им создава бескрајна какофонија која ги држи будни по цела ноќ.

„Минатата сабота навечер таксисти возеа од Леуварден до Стиjенс и назад , со намера да поминат преку праговите што е можно побрзо, така цела вечер слушавме убрзана химна“, изјавува мештанката  Риа Јансма. Истатата мелодија долго време да ја слушате постојано ќе ве полуди.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести