December 8, 2021, 5:50 am

Само Трамп ги знае тајните на Никола Тесла?

Поврзано

- Advertisement -
Идниот претседател на САД, Доналд Трамп, можеби е единствениот човек кој ги знае сите тајни на Никола Тесла, со оглед на тоа што неговиот чичко бил на чело на комисијата на ФБИ што ги истражувала запленетите документи по смртта на еден од најголемите научници, забележа „Њујоркер“.
tesla_colorado_adjusted

- Advertisement -

Тесла почина во јануари 1943 година и се што било негово е запленето од ФБИ. Три седмици подоцна, експертска група ги прегледала сите документи. Групата ја предводел Џон Г. Трамп, чичко на Доналд Трамп. Чичкото на Трамп бил инженер и физичар, а и самиот Трамп често го споменувал својот чичко.

„Чичко ми често ми зборуваше за нуклеарната војна и пред да стане нуклеарна“, велел новоизбраниот американски претседател.

Најголем страв на ФБИ била можноста Тесла да развил некое моќно оружје што некој би можел да го искористи. Официјално пак, истрагата не дала побитни резултати, а Џон Трамп напишал: Размислувањата и трудовите на Никола Тесла, барем последните петнаесетина години, пред се се од филозофска природа и на содржат нови делотворни методи или применливи истражувања.
Шест месеца по смртта на славниот научник бил спроведен Филаделфискиот експеримент, што според некои теоретичари е доказ дека во документите на Тесла имало нешто повеќе од филозофирање.
Чичкото на Доналд прв ги прочитал белешките на Тесла, па затоа се поставува прашањето колку од тие информации се пренесени на Доналд Трамп.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This