December 3, 2020, 10:44 am

Само 10 држави во светот не приjaвиле ниту еден случај на кopoнавирус

Поврзано

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на...

Силен земјотрес во Турција

Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово ја потресе Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки институт. Земјотресот се...

Диpeктopoт нa Фајзер: Дo кpajoт нa 2021 гoдинa ќe имa пoвeќe вakцини oткoлкy штo e пoтpeбнo

Правиме се што можеме за да го зголемиме производниот капацитет, вели извршниот директор на американската фармацевтска компанија Алберт Бурла. Алберт...
- Advertisement -

Коронавирусот засега не е потврден во само десет земји од вкупно 193 кои се полноправни членки на Обединетите нации, а според Светската здравствена организација (СЗО) има заразени луѓе на сите континенти, освен на Антарктикот.

Маршалските Острови се последната земја што регистрираше случај на смртоносниот вирус, а пацифичкиот архипелаг е дел од Австралија и Океанија, континентот со најмалку држави погодени од коронавирусот.

Најголемата земја во која официјално не е потврден случај на коронавирус е Северна Кореја, чии власти го ставија во карантин градот Каесонг во близина на границата со Јужна Кореја на 26 јули, откако беше пронајдено лице за кое се сомнева дека е заразено со вирусот. Сепак, тие сомневања не беа потврдени, па затоа, и покрај резервираноста на бројни светски медицински експерти, Северна Кореја официјално е наведена како земја во која коронавирусот не е влезен.

Туркменистан е втора азиска земја што не потврдила присуство на коронавирус, иако се граничи со Иран, каде се регистрирани речиси половина милион луѓе позитивни на вирусот, како и со Казахстан, кој пријави повеќе од 100.000 случаи на инфекција. Имаше спорадични извештаи за граѓани на Туркменистан кои имале симптоми на коронавирус, па дури и на наводна смрт, но тамошните власти досега не пријавиле ниту еден случај.

Останатите осум земји во кои коронавирусот не е потврден се наоѓаат во Океанија, а најголема од нив е Вануату, која има помалку од 300 000 жители. Најмалата земја без коронавирус е Науру, која има само 12.000 жители. На списокот се и Кирибати, Микронезија, Палау, Самоа, Тонга и Тувалу.

Latest News

Мeѓyнapoдeн дeн нa лицaтa co пoпpeчeнocт: Гpaдeњe пoдoбap cвeт пo Koвид-19

Започнувајќи од 1992 година, на 3 декември се одбележува Меѓународниот ден на лицата со попреченост со цел подигнување на...

Државјанин нa Албанија ocyдeн зa yпoтpeбa нa фaлcификyвaнa личнa кapтa

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против албански државјанин за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 3 во врска со...

Македонија – кандидат за претседавање со ОБСЕ во 2023 година

На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ кој се одржува денес и утре во Тирана треба да...

Eвe кoи cимптoми мoжe дa ce jaвaт пo пpимaњe нa руската вakцинa „Sputnik V”

Во повеќето случаи вакцинирањето добро се поднесува, а ако се јави физичка слабост, нема причина за грижа, тоа е нормална индивидуална реакција на организмот...

Пpивeдeн kpиминaлeц oд скопско, pacчиcтeни 9 kpивични дeлa

На 01.12.2020 од страна на Единицата за интервентна полиција е лишен од слобода А.Ф.(37) од Скопје, за кого е распишана потерница од Одделението за...

More Articles Like This