Саркози утре пред суд за обвиненија за корупција

Поврзано

Пo 19 гoдини зaвpшyвa нejзинoтo шoy: Елен Деџенерис нajaви кpaj

Водителката Елен Деџенерис најави крај на своето долгогодишно шоу. Шоуто ќе заврши во 2022 година по 19 години емитување. -Колку...

Hoвa oпacнocт вo Индија: Cmpтoнocнaтa „Цpнa Гaбa“ ce пojaви кaj зapaзeнитe co кopoнaвиpyc

Се поголем број пациенти во Индија кои се наоѓаат во тешка здравствена состојба поради коронавирусот, добиваат ретка инфекција, т.н....

Нетанјаху co jacнa пopaкa: „Oвa e caмo пoчeтoк“

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху потврди дека се ликвидирани неколку команданти на Хамас и се закани со досега невиден напад...
- Advertisement -

Oва е прв случај на неколку истраги против политичарот кој ја водеше Франција помеѓу 2007 и 2012 година. Тој ќе се појави пред судија по неколку години обиди за повлекување или поништување на обвиненијата, објавува „Гардијан“.

Во случајот познат како „афера со прислушување“, обвинителството тврди дека Саркози и неговиот адвокат Тиери Херцог се обиделе да го подмитат судијата Гилберт Азибер за да му предадат тајни информации од посебната истрага против поранешниот француски лидер.

За возврат, Саркози е обвинет дека му понудил на Азибер да му обезбеди пријатно работно место на Азурниот брег.

Саркози е цел на низа правни истраги – од обвинувањата дека починатиот либиски лидер Моамер Гадафи нелегално му ја финансирал изборната кампања до примање наводен мито од продажба на оружје во Пакистан.

Latest News

Мајк Тајсон твpди: „Бpeд Пит гo фaтив вo кpeвeт co мojaтa жeнa“

На социјалните мрежи повторно стана актуелна темата како Мајк Тајсон во минатото ја фатил сопругата во неверство и тоа...

More Articles Like This