November 25, 2020, 3:37 pm

Саркози утре пред суд за обвиненија за корупција

Поврзано

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на...

Руската вакцина – со руски плави картончиња ќе биде бесплатна

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе...

Поднесени oбвинeниja за paзopнaта ekcплозија во либанското пристаниште во која зaгинaa над 200 лица

Либанскиот државен обвинител, Гасан Кури, поднесе обвиненија против сегашни и поранешни царински службеници во Бејрут во врска со разорната...
- Advertisement -

Oва е прв случај на неколку истраги против политичарот кој ја водеше Франција помеѓу 2007 и 2012 година. Тој ќе се појави пред судија по неколку години обиди за повлекување или поништување на обвиненијата, објавува „Гардијан“.

Во случајот познат како „афера со прислушување“, обвинителството тврди дека Саркози и неговиот адвокат Тиери Херцог се обиделе да го подмитат судијата Гилберт Азибер за да му предадат тајни информации од посебната истрага против поранешниот француски лидер.

За возврат, Саркози е обвинет дека му понудил на Азибер да му обезбеди пријатно работно место на Азурниот брег.

Саркози е цел на низа правни истраги – од обвинувањата дека починатиот либиски лидер Моамер Гадафи нелегално му ја финансирал изборната кампања до примање наводен мито од продажба на оружје во Пакистан.

Latest News

МЗ: Нa инфeктивнитe oддeлeниja вo зeмjaвa ce лeкyвaaт 812 пaциeнти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти...

Градоначалникот ќе бара итен карантин во Прилеп

Градоначалникот Јованоски е директен за состојбите во градот и апелира дека мора да се воведе карантин во Прилеп. – Последните 9 дена има 26...

ЕДНОJA3ИЧНО ВО ВЛАДATA: Кај вицепpeмиерот Гpyби нema македонски јазик, само на албански

Само албанскиот јазик се користи од првиот вицепремиер на македонската влада и министер за политички систем Артан Груби на официјалната интернет-страница на македонското министерство...

(Видео) Стоилковски: Cкaндaлитe вo битoлcкaтa бoлницa нeмaaт кpaј, пo mpтви тeлa, чaдopи зa зaштитa oд фekaлии, иcтpaгa и Филипче ocтaвкa

Молкот од институциите нема да биде погласен од грозомориите во Болниците на смртта на Венко Филипче и на Зоран Заев. Ниту Филипче ниту Заев...

3aeв го изpeзили Пендаровски за БГНЕС: Не е искусен политичар, не знае што збори

Претседателот Стево Пендаровски не бил внимателен со зборовите кога кажа дека бугарската политика нема излезено од матрицата на Живковизмот, а во душата и паметот...

More Articles Like This