(Сателитски снимки)ЖОЛТА ФАЗА ВО МАКЕДОНИЈА: Европскиот метеоаларм предупредува на силно невреме кое доаѓа од север

Поврзано

ЌЕ ПОЧЕКАМЕ ЗА СОНЧЕВО ВРЕМЕ: Утре променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Времето утре ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и појава на грмежи. Како...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Времето денес променливо облачно, за попладне се очекува поpoен дожд и гpмeжи

Времето во земјава променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и кон крајот на денот на места ќе биде нестабилно...

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Какво време не очекува овој викенд?

За време на викендот ќе продолжи периодот на променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд и со...

Позначително дестабилизирање на времето имаше денеска во вечерните часови зафатени беа Скопското подрачјеќе има силни електрични празнења, силен ветер и пороен дожд. Оваа нестабилна воздушна маса полека се повлекува кон источните подрачја на земјава, каде се очекува локално повторно да има пороен дожд и силни електрични празнења – известуваат од УХМР

Преку ноќта постепено ќе се стабилизира временската состојба.

Европскиот метеоаларм пак предупредува на опасност од силни електрични празнења, а опасноста од ситуацијата за Скопје ја стави во жолта фаза.


В петок попладне и в сабота кога повеќе места ќе биде нестабилно облачно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни, во форма на невреме.

Потоа, во наредните денови продолжува периодот на нестабилно време со пороен дожд, грмежи, појава на град и засилен ветер.

 

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести