САШО ТАСЕВСКИ СО ПОДДРШКА ЗА СТОЈАНЧЕ СТОИЛОВ: Екс-директорот на Драмски театар му порача на Стоилов „Тонч да им мавнеш“!

Поврзано

Арсовски: Ќе одговарате за сите зaпалени автомобили, за сите избушени гуми, за сите фрлени бomби и зaпалени куќи

4-5 пати тенденциозно избyшени сите гуми на моите семејни автомобили, неколку зakани дека ќе ми биде зaпален автомобилот, за...

(Фото) СДСМ дневно троши по 27.000 евра за реклами на фејсбук

Партијата на власт троши огромни пари за спонзорирани реклами и објави на Фејсбук. На дневна основа СДСМ за реклами...

Јанушев до Ахмети: Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало и се бopeл за Македонија

Гоце Делчев не носел кече, но покрај Манлихера, носел пенкало, затоа што бил и даскал. Со тоа пенкало ја...

Актерот и поранешниот директор на Драмскиот театар, Сашо Тасевски, преку фејсбук статус му даде поддршка на ракометниот репрезентативец Стојанче Стоилов.

“Види вака Стојанче Стоилов, жити богоројца, биди најдобар пикер на првенствово, да им фаќаме сеир како ќе те именуваат на МТВ2. Тонч да им мавнеш”, напиша Тасевски на својот Фејсбук профил.

Во претходен статус тој побара суспензија на уредникот коментатор на МТВ2, за етничка дискриминација на ракометарот Стоилов и поттикнување националистичка омраза, како и оставка на главната уредничка на МТВ2.

“Чекаме и денес јавна осуда и суспензија на уредникот коментатор на МТВ2 за етничка дискриминација на ракометарот Стоилов и поттикнување националистичка омраза. Оставка на главната уредничка на МТВ2 која го заштити својот коментатор изјавувајќи, замислете, дека Стоилов си го заслужил таквиот однос од албанските спортски новинари.
Види уредничке, така можеш на друго место. Ќе си одиш во приватна телевизија со твојот коментатор, па тој таму нека прави политички коментари и националистички испади колку сака, додека пренесува спортски настан. Во МТВ, национален сервис, каде зема плата од наш џеб, од позиција на новинар да шиканира и дискриминира врвен спортист на националната селекција е СКАНДАЛ кој треба бескрупулозно да биде санкциониран. Суспензија за коментаторот и оставка на уредничката на МТВ2, веднаш. Како показна вежба. Стоп за двојните аршини. Пак ги повикуваме, невладините, Хелсиншки, ЗНМ, Агенцијата за аудио визуелни, претставници на владата, да излезат со јавна осуда на коментаторот и да побараат соодветна санкција. Или можеби милувате да се правите на Тошо? Зашто желките од Галапагос се редок вид и мора да се заштитени”.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести