October 19, 2021, 4:13 pm

СВД „ДРАГУНОВ“ УСПЕШЕН И НА -50 СТЕПЕНИ: Само руско оружје може успешно да функционира на -50 степени!

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во климатските простории на фабриката ”ЦНИИточмаш” е тестирана издржливоста и работната температура на руската снајперска пушка СВД „Драгунов“. Во услови на екстремни промени на температурата и влажноста на воздухот, се очекува оваа пушка да биде во состојба успешно да испука цел магацин муниција

csm_dragunov_zvezda_25e1c17c53

На снимката се гледа како пушката СВД (Драгунов) се однесува во специјалната просторија каде што нагло се менува температурата и влажноста на воздухот и врне вештачки дожд. Според проценката на произведувачот, во такви услови оваа пушка треба да ја испука целата муниција.

Потоа, експертите од фабриката „ЦНИИточмаш“ ја испробаа пушката која беше оставена на температура од -50 степени целзиусови. Секако, пушката успешно ги помина тестовите.

Latest News

(Видео+фото) Џони Деп на прием кај српскиот претседател Вучиќ

Холивудскиот актер Џони Деп е во посета на Србија. Заедно сосрпскиот актер Милош Биковиќ, Деп беше на прием кај...

More Articles Like This