СВЕДОКОТ НА СЈО ЈА ПОСРАМОТИ КАТИЦА: Една држава не може да функционира со блиндирани возила стари и по 20 години

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

Влатко Ѓошевски, сведокот на СЈО кој во критичниот момент на набавката на возилото бил налачник на возниот парк и механички работилници и член на Комисијата за набавка на мерцедесот, рече дека до тогаш МВР располагала со 2 блиндирани возила од марката „мерцедес“. Тие возила биле од 1996 година или од 1998 година со поодмината километража.

 

Со по 20 години старост тие возила причинувале потешкотии за Министерството. Според Ѓошевски држава не може да функционира со такви возила.

-При посетата на повеќе гости во исто време во државата не е можно обезбедување на личности од таков ризик со мал број и стари возила, објасни сведокот.

Векот на блиндираните возила е краток, а за набавка на делови се чека и по 2 месеци. Гаранцијата за сервисирање е 3 години. Тоа се специфични возила, па следствено на тоа и деловите за нив не се наоѓаат на лагер во нашата држава.

Заврши денешното маратонско рочиште за „Тенк“. СЈО повлече 2 свои сведока, што според адвокатот Дангов е ирационално особено поради тоа што ова повлекување се прави во момент кога сеуште не се утврдени околностите по кои ќе се испрашуваат сведоците. Следното рочиште е на 15 март.

Комисијата е под член 7 од Законот на МВР, која може да набави материјални сретства без тендер.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести