СВЕДОЧЕШЕ КИРИЛ БОЖИНОВСКИ: Немам сметка во странство, туку болна сопруга дома и две малолетни деца за кои се грижам!

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Во скопска Апелација се одржа јавна седница по жалбата за притворот на обвинетиот поранешен генерален секретар на Владата Кирил Божиновски. Обвинетиот Кирил Божиновски пред тројцата судии на Апелацискиот суд тврдеше дека немал намера да бега, туку да се грижи за своето семејство и за сопругата која е со нарушено здравје.


-Одговорно тврдам дека немам ниедна банкарска сметка во странство, туку само една сметка во Македонија, рече поранешниот генсек на Владата Кирил Божиновски. Тој посочи дека го осудил бегството на Груевски и оти немал средба со претседателот Ѓорѓе Иванов.

Адвокатката на Божиновски Сања Алексиќ посочи дека решението за притвор за Кирил Божиновски е исто како и решението за ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Таа рече дека сопругата на Кирил е со нарушена здравствена состојба и дека обвинетиот има две деца за кои треба да се грижи.

Адвокатот Еленко Миланов рече дека станува збор за „копи-пејст“ решенија каде само се променети податоците со обвинетиот Миле Јанакиески. Тој додаде дека редовно неговиот клиент се јавувал во судот.

-Божиновски не беше ниту во кафеана, ниту со родителите, туку беше дома со своите деца. Ова ли е постапување на лице кое сака да бега?, праша адвокатот Миланов.

Обвинителката Лиле Стефанова рече дека останува на ставот оти притворот за обвинетиот Кирил Божиновски е оправдан и решението на Кривичниот совет е законско.

Божиновски е осомничен и во истрагата за „Талир“, освен за обвинението за “Титаник”.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести