Сведоштва на преживеаните во несре ќата кај Лесковац: Уж асни глетки и лел екања

Поврзано

Избoдeн до cмрт мигpaнт во бегaлскиот камп на грчкиот остров Лезбос

Во инцидeнт во бегaлскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодeно со нoж 19-годишно...

Меркел и Макрон организираат самит за Косово

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, на 10 јули ќе организираат видео самит на претставниците на...

Таткото на српскиот министер за внатрешни работи ја зaгyби биткaтa со кoрoнaвиpycот

Во Белград како последица на коронавирусот почина таткото на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, Бранко Стефановиќ. Како...

-Кога се разбудив слушнав вре скање. Видов луѓе со кр вави глави и раце, и слушнав дека некој кажа оти има заг инати, раскажува момче од Битола, еден од патниците од македонскиот автобус на линија Битола-Виена, кој се прев рте кај Лесковац.
Сспоред медиумите од Србија , за несре ќата се виновни лизгавиот пат, снегот и мразот.

На лице место заг инаа маж и две жени, а меѓу повредените патници се наоѓа и бебе од година дена и дете од девет години, и тие за среќа се во добра состојба.

-Не знам кој повикал ит на помош и полиција, но набрзо стигнаа неколку коли лекарите влегоа во автобусот. Веднаш ни пружија помош. Потоа стигнаа пожарникарите, мислам дека се од Лесковац и сите заедно не извлекоа од автобусот – рекло момчето од Битола кое во нес реќата си ја повр едило раката, пренесуваат српските медиуми.

Повредените кои се во болницата во Лесковац, според министерот за здравство Венко Филипче, кој вчера заедно со државниот секретар на Владата Драги Рашковски се во посета, се со полесни пов реди, додека оние во Ниш се со поте шки повр еди, но не се во живот озагроз увачка состојба.

„Во болницата во Ниш се хоспитализирани шест македонски граѓани од сообраќајната нес реќа што се случи кај Лесковац. Тие се со сер иозни пов реди, но се стабилни. Двајца од нив се на машини за диш ење, од кои едниот со повреди на глав ата, а другиот со повреди на вратниот р’бет. Ноќва ќе им се следи состојбата на сите што се овде хоспи тализирани, а потоа ќе се направи проценка дали ќе бидат опери рани во Србија, или ќе ги вратиме во Скопје и кај нас ќе ги опе рираме“, вели Филипче.

Повреде ните кои се во болницата во Лесковац, според министерот се со полесни пов реди, но ќе останат таму за да им се следи состојбата, и за ден два ќе се вратат во Скопје.

Во автобусот на компанијата „Еуробус“ од Струга, кој вчера вечер тргнал во 19 часот од Битола на линија за Виена имало 35 патници. Во несре ќата заг инаа тројца патници, а 32 беа повредени. По укажаната лекарска помош патниците со полесни пов реди беа сместени во хотел, а како што информираше Министерството за надворешни работи идентификунави се двајца од заг инатите.

Актуелно

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима...

Мицкоски до Заев: Ќе морате да ја докажувате Вашата невиност пред cуд, одговорност мора да има

На вечерашниот тв дуел гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски, кој зборуваше за реформите во судството, како и за одговорноста која што ќе...

Мицкоски: Cо заокружување на број 14 ќе се поддржи една поинаква Македонија од оваа која што денеска се случува

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во дебатната емисијата на македонската телевизија посочи дека овие избори се избори во кои што се одлучува за нашата...

Мицкоски: Новите инвестициите на власта се истите како оние лажни ветувања за носењето на ФБ и Гугл

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашната дебата на МТВ зборуваше дека откако ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во државата одноsно по 15...

Мицкоски: Ќе го намалиме ДДВ-то во хотелиерството и угостителството од 18 на 10%

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниот ТВ дуел со лидерот на СДСМ, Зоран Заев на МТВ изјави дека во следните 4 години граѓаните...

Повеќе вести