August 8, 2020, 12:22 pm

СВЕТЛИНА ЗАРОБЕНА ВО КУТИЈА: Руски научници развија уникатна “стапица за светлоста”

Поврзано

Директорката на Tik Tok му се спротивстави на Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела изјави дека планира да го забрани Tik Tok во САД. Но, американската генерална...

Авион на иднината: Наскоро прототип на суперсоничен патнички авион

Прототип на суперсоничен патнички авион на новата генерација може да се појави во 2023 година моделиран по борбениот авион...

Huawei ги претрка Samsung и Apple, стана најпродаван бренд за мобилни уреди во светот

Huawei стана најголемиот продавач на мобилни уреди во светот одкако ги помина Samsung Electronics во вториот квартал од 2020.   Huawei ...
- Advertisement -

Со седиште во Националниот истражувачки нуклеарен универзитет MEPhI, истражувачки тим предводен од проф. Јури Ракович развил подесувачки микро-резонатор за хибридни енергетски состојби помеѓу светлината и материјата користејќи ја светлината за контрола на хемиските и биолошките својства на молекулите.


Микрорезонаторот е стапица за две огледала за светлината, при што огледалата се свртени едно кон друго на раздалечина од неколку стотици нанометри. Квантната светлина зафатена во стапицата ќе формира локализирана состојба на електромагнетен бран. Со менување на формата и големината на резонаторот, операторите можат да ја контролираат просторна распределба на бранот, како и времетраењето на животот на фотонот во резонаторот.

Новиот пронајдок овозможува контрола на хемиските и биолошките својства на молекулите со помош на светлината. Практичното значење на ова истражување во голема мера се должи на единственоста на произлезената конструкција. Микрорезонаторот може да послужи како основа за новата генерација на инструменти кои можат да се користат во биолошкои хемиско својсто, како и за контрола на брзината на хемиските реакции и ефикасноста на трансфер на енергија.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This