October 1, 2020, 8:24 am

(Видео)Светот го губи најголемото природно богатство.За еден ден 1000 нови пожари во Амазонската прашума

Поврзано

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за...

Шамap за САД: Папата одби да се сретне со Мајк Помпео

Ватикан објави дека го одбил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар...

Поради пaндемијата Дизни ќе отпyшти 28 000 работници

Американскиот медиумски гигант Волт Дизни објави дека ќе уkине 28.000 работни места во одделот за домашни паркови и производи...
- Advertisement -

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во Амазон продолжува да расте.

Во девет бразилски држави кои граничат со Амазон, бројот на пожари се зголеми за повеќе од 20 проценти во јули во однос на истиот месец минатата година, а тие податоци беа објавени од Националниот институт за вселенско истражување.

Институтот наведува дека 6.804 пожари се регистрирани во јули годинава, наспроти 5.318 во јули минатата година. Официјалните лица стравуваат дека 2020 година би можела да биде уште полоша од 2019 година за дождовните шуми во Бразил.

Само во четвртокот, сателитите снимија 1.007 пожари во Амазон, што е рекордно во јули.

Во средината на јули, министерот за животна средина Рикардо Салес и претседателот Жаир Болсонаро го забранија палењето на растенијата во амазонскиот регион и во Пантанал – најголемото мочуришно подрачје на светот, во период од 120 дена.

Десничарскиот популист Болсонаро ја поддржува економската експлоатација на Амазон. Тој беше жестоко критикуван за разорните пожари минатата година.

Го обвинуваат дека прифатил уништување за да отвори нови области за земјоделство, добиток и рударство.

Амазон е најголемата прашума во светот, а научниците предупредуваат дека станува збор за клучна одбрана против климатските промени затоа што апсорбира јаглерод диоксид од атмосферата и го претвара во кислород,со што го намалува ефектот на стаклена градина на планетата.

Latest News

Прогласен кapaнтин во Мадрид

На жителите на Мадрид, кој моментално е жaриште на инфекцијата, ќе им биде зaбрането да ги нaпуштаат домовите, освен...

Заев за Каракачанов: Тој ми е пријател и тој премногу ја сака Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за ТВ Стар, говорејќи за пpоблемот со Бугарија, рече дека вицепремиерот на Бугарија Красимир Каракачанов некогаш премногу...

Американските pазyзнавачки служби планирале да го отpyјат Асанж

Американските pазузнавачки служби планирале да го отpyјат или kиднапираат основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, пишува британскиот весник „Гардијан“. Деталите за оперaцијата ги раскажал поранешен вработен...

Внимавајте: Коpoнавирусот се пренесува и преку мобилните телефони

Мобилните телефони можат да го пренесат коронавирусот, сугерира истражување спроведена на италијанскиот универзитет „Тор Вергата“ во Рим. Истражувачите, предводени од професорот Џанлорето Д’Ало, откриле дека...

Прогласена вонpeднa состојба во Чешка

Чешката Влада прогласи вонpeдна состојба, која стапува во сила од понеделник, и воведе мерки кои вклучуваат огрaничување на собири и забрaнa за мјузикли и...

More Articles Like This