August 11, 2020, 2:16 am

СВЕТСКАТА ЈАВНОСТ ЗБУНЕТА: САД ги повлекуваат војниците од Германија

Поврзано

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. ...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе...
- Advertisement -

Пентагон ги анализира трошоците и последиците од масовното повлекување или трансфер на американските војници од Германија во состојба на растечките тензии меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел, пренесува “Вашингтон пост”, повикувајќи се четири извори.

Весникот вели дека Трамп изразил интерес за овој чекор порано на состанокот со неговите советници. Соговорниците на”Вашингтон пост” велат дека Трамп е вчудоневиден од големината на контингентот и се пожалил дека другите земји инвестираат малку во заедничката безбедносна и не трошат доволно за одбрана.

Извори посочија дека Пентагон во моментов размислува само за различни опции.

Оваа информација ги вознемири европски официјални лица кои велат, се обидуваат да разберат дали Трамп навистина има намера да ја спроведе оваа идеја или тоа е неговата тактика на преговори пред самитот на НАТО во Брисел.

Претставник на Советот за национална безбедност на Белата куќа изјави дека американската администрација не побарала од Пентагон специјална анализа на последиците од повлекувањето на војниците од Германија. Според него, ваквите потези се “норма”.

Од своја страна, претставникот на Министерството за одбрана на САД, Ерик Паон, го негираше целосното или делумно повлекувањето на американските војници од Германија, а исто така изјави дека Министерството редовно спроведува такви анализи.

На самитот на НАТО во 2014 година беше одлучено сите членови на Алијансата за одбрана да одвојуваат 2% од БДП. Американскиот претседател Доналд Трамп постојано ги повика партнерите од Алијансата да ги исполнат овие договори, заканувајќи се дека на друг начин ќе го намалат учеството на САД во заедничките безбедносни програми на земјите-членки на Алијансата.

Latest News

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во...

Експлoзии во центарот на Минск, зaгина едно лице

Еkcплозии одекнуваат во центарот на Минск, јавува дописник на Спутник. Запален е еден автобус, а едно лице загина. Во центарот на белоруската престолнина...

(Видео) Пaника во Англија, се запали фабрика за пластика, издадено предупредување за можни отpoви во воздухот

Голем пожар во пластична фабрика недалеку од Бирмингем предизвика паника во Англија. Дебел црн чад може да се види на милји од местото на...

Иcчезна новинарот на „Спутник“ кој известуваше од протестите во Минск

Фоторепортерот на агенцијата МИА „Русија Север“, Илја Питаjeев, кој ги следи настаните во Минск, не одговара на телефонот повеќе од пет часа. Главниот и одговорен...

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на кopонавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирyс и кaрантини за патници од одредени земји со висок pизик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24...

More Articles Like This