СВЕТСКА БАНКА: Загадувањето ја чини Македонија милиони, но и илјадници човечки животи

Поврзано

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Загадувањето ја чини Македонија повеќе од 300 милиони евра годишно, односно 3,2 проценти од БДП, се наведува во извештајот на Светска банка, каде се препорачуваат итни акции на делување. Во најновиот извештај за следење на состојбите во Македонија, оваа финансиска институција, предупредува дека е потребен сериозен ангажман. Причините за ваквите состојби се повеќекратни.

-Главните виновници, одговорни за повеќе од 90 % од емисиите се патниот сообраќај, индустријата и енергетското производство, како и затоплување на домаќинствата. Загадувањето на воздухот е концентрирано, со тоа што над 45 % го погодува Скопје, и неколку локални производствени зони. Ограничените јавни ресурси и недостатокот на политики го спречија спроведувањето на одлучни акции за запирање на заканите по животната средина, се наведува во извештајот.

Светска банка е последна во низата меѓународни институции кои алармираат за рекордното загадување, кое освен многу пари, не чини и човечки животи. Според светската здравствена организација, годишно, како последица на загадувањето, во земјава умираат над 2 ипол илјади луѓе. Надлежните тврдат дека преземаат мерки, но ефектите засега изостануваат. На ова предупредува и Светска банка.

-И покрај воведувањето мерки како што се попис на загадувањето и системи за следење на воздухот, сепак постои потреба од поинтензивно спроведување и на регулативите поврзани со животната средина.

Меѓународните организации не се единствените кои алармираат за овој проблем. Бројни се апелите и критиките од граѓанскиот и невладиниот сектор во земјава кој реагира и критикува дека надлежните прават многу малку за справување со овој проблем, а мерките кои се промовираат главно се козметички и популистички. Градскиот татко Шилегов постојано е изложен на критики дека не прави ништо конкретно за надминување на проблемот.

Бура од реакции предизвика неговиот потег да го кандидира најзагадениот град во Европа, за титулата Зелена престолнина, но и неговиот однос во Собранието каде игрите на мобилниот телефон му беа поважни од расправата за загадувањето. Шилегов се правдаше дека морал тоа да го прави поради паушални критики од опозицијата. Тој бара трпение и уверува дека резултати ќе имало. Во меѓувреме загадувањето е во подносителни граници, но главно поради ветрот и дождливото време.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести