СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ: Никогаш повеќе не гласајте за партија која преговара и договара промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

Поврзано

(Видео) Цела јавност ја слушна вистината, а СДСМ се обидува повторно да мaнипулира со народот

СДСМ испрати соопштение за објавените нови „бомби“. Иако јавноста имаше можност да слушне што точно кажува екс-премиерот, од неговата...

Зоран Заев е фатен во kpиминал, со него Македонија нема иднина

Зоран Заев и СДСМ ги изневерија земјоделците. Во 2016-та ги лажеа дека ќе им обезбедат загарантиран откуп, загарантирани пазари...

(Видео) 15 јули е референдум дали ќе не биде како држава или не

На 15 не се работи за обични избори како што сме имале како што сме имале случај да гледаме...
- Advertisement -

Светскиот Македонски Конгрес, како неформален светски парламент на Македонците од сите делови на Македонија и во целиот свет, смета дека после 24 години разговори за разликата за државното име Македонија со Владата во Атина, редно е пред целиот свет да се каже: КРАЈ НА РАЗГОВОРИТЕ ЗА РАЗЛИКАТА ЗА ДРЖАВНОТО ИМЕ МАКЕДОНИЈА!

СО СИТЕ РАЗЛИКИ МЕЃУ МАКЕДОНЦИТЕ ПО РОД И ДРЖАВЈАНСТВО, ДОМА И ВО СВЕТОТ, САМО МАКЕДОНИЈА Е НАШИОТ ЗАЕДНИЧКИ ИМЕНИТЕЛ, САМО МАКЕДОНИЈА Е НАШИОТ ЗАЕДНИЧКИ СОДРЖАТЕЛ! БЕЗ ИМЕТО МАКЕДОНИЈА СМЕ НИКОЈ И НИШТО, БЕЗ ИМЕТО ЌЕ ИСЧЕЗНЕМЕ СИТЕ ЗАЕДНО!

Светскиот Македонски Конгрес повторува дека името на државата е затворено со референдумот од 8 септември 1991 година кога Македонскиот народ и државјаните на Македонија, во апсолутно мнозинство гласаа “ЗА СУВЕРЕНА И САМОСТОЈНА ДРЖАВА МАКЕДОНИЈА“ без додавки и без придавки, одлуката на референдумот според Уставот е задолжителна за сите!

Светскиот Македонски Конгрес апелира: СТАВЕТЕ ИМ КРАЈ НА ТИЕ ШТО РАЗГОВАРААТ И ДОГОВАРААТ ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА И ИДЕНТИТЕТОТ НА НАЦИЈАТА!

Светскиот Македонски Конгрес апелира: Македонците и македонските државјани отсега па натаму на сите локални, парламентарни и претседателски избори да не ги гласаат кандидатите и политичките партии кои разговараат или договараат промена на името на државата и идентитетот на нацијата, се’ додека не се огласат, дека разговорите со Атина конечно се завршени и членството на Македонија во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации продолжува под единственото државно име Македонија, без додавки и без придавки, без латинична транскрипција на Македонскиот јазик (The Republika Makedonija) туку на англиски јазик The Republic of Macedonia, со меѓународниот код МК односно МКД и нотификација на Македонскиот народ и Македонскиот јазик како еден и единствен службен јазик на целата територија на Републиката и во нејзините меѓународни односи!

Македонците засекогаш треба да ги отфрлат политичките партии коишто формираат коалиции со центри во светот заради промена на името на државата и идентитетот на нацијата, овие политички партии не се достојни за власт во државата чиешто име сакаат да го сменат!

Промената на името на државата и идентитетот на нацијата не претставува демократија и право на слобода на мислата и изразувањето, туку најтешко кривично дело велепредавство, флагрантно кршење на Уставот и на меѓународното право, на Повелбата на Обединетите Нации и на Универзалната декларација за човековите права, геноцид врз Македонскиот народ и злосторство против човештвото што не застарува!

ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Последните часови на peжимот, за политичкиот пpoгон кон Панчевски известени повеќе амбасади

Судијата Владимир Панчевски веројатно беше меѓу првите жртви на режимот, а се започна во 2017-та година кога истражител на...

Мајката на Пино нeзaдoвoлнa од пpeсудeнaтa кaзнa од 19 години – Eве што бара за Ангела

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска, смета дека пресудената затвроска казна од 19 години за соизвршителката Ангела Ѓорѓиевска е премала. 19 години!!! Живот земен на...

Пред 69 години на Голи Оток пoчинa Панко Брашнаров – Првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

На денешен ден во 1951 година на Голи Оток, во таканаречената „болница на работилиштето – мермер“, умрел Панко Брашнаров, македонски национален деец, народен учител,...

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените...

Новата нормалност, нajлоши на Балканот и 2,5 пати пoлoши од светскиот просек по cmpтнос од Koвид 19

Статистиката на „worldmeters.info“ покажува дека Македонија споредено со земјите од регионот има најлоши бројки во однос на заразени и починати. Според податоците за заразени на...

More Articles Like This