СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК ДОБИВА НОВА ФОРМА: Нов состанок на Путин и Трамп на крајот на годината

Поврзано

САНИТАРНИТЕ МЕРКИ СЕ ДРАСТИЧНИ: Угостителите во Франција се подготвуваат за утрешното повторно отворање на локалите

Француските угостители се подготвуваат за повторно отворање на нивните локали, предвидено со втората фаза за излегување од изолацијата воведена...

„НЕМА ДА ТОЛEРИРАМЕ НEПРАВДА“: Трудо ги поддржува дeмонстрациите пpотив расизмот и диckриминацијата

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска ги поддржа мировните дeмонстрации пpoтив рaсизмот и диckриминацијата и ги ocyди оние што ги...

ПОРАДИ ПРОТЕСТИТЕ: ФБИ распоредува единици низ САД

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) отвори оддели низ САД со цел побрзо да се реагира на протестите поради...

Американската страна предлижила нова средба на лидерите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, средбата ќе се одржи кон крајот на 2018 година во Вашингтон, но се уште не се почнати подготовкине за средбата изјави заменик-претседателот на Русија, Јуриј Ушаков.

Ушаков изјави дека за време на средбата во Хелсинки претседателите на двете земји се согласија дека средбата била корисна и потребно е да продолжат билатералните контакти.

“Конкретно, во Хелсинки не кажа стана збор за организација на нови средби, но неколку дена подоцна американската страна излезе со предлог за одржување на следниот самит во Вашингтон кон крајот на оваа година. Ваквкото барање го пренесе американскиот помошник за национална безбедност Џон Болтон “, рече Ушаков.

Што се однесува до практичната подготовка на новиот состанок, се уште не е започната.

Притоа, Ушаков не ја отфрли можноста дека средбата на лидерите на Русија и САД може да се одржи на маргините на самитот на Г20 во Аргентина или на други форуми, на кои ќе учествуваат Путин и Трамп.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести