СВЕТСКИОТ ПОРЕДОК ДОБИВА НОВА ФОРМА: Нов состанок на Путин и Трамп на крајот на годината

  • July 24, 2018

Американската страна предлижила нова средба на лидерите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, средбата ќе се одржи кон крајот на 2018 година во Вашингтон, но се уште не се почнати подготовкине за средбата изјави заменик-претседателот на Русија, Јуриј Ушаков.

Ушаков изјави дека за време на средбата во Хелсинки претседателите на двете земји се согласија дека средбата била корисна и потребно е да продолжат билатералните контакти.

“Конкретно, во Хелсинки не кажа стана збор за организација на нови средби, но неколку дена подоцна американската страна излезе со предлог за одржување на следниот самит во Вашингтон кон крајот на оваа година. Ваквкото барање го пренесе американскиот помошник за национална безбедност Џон Болтон “, рече Ушаков.

Што се однесува до практичната подготовка на новиот состанок, се уште не е започната.

Притоа, Ушаков не ја отфрли можноста дека средбата на лидерите на Русија и САД може да се одржи на маргините на самитот на Г20 во Аргентина или на други форуми, на кои ќе учествуваат Путин и Трамп.

Претходно «
Следно »