СВЕТСКИТЕ И РЕГИОНАЛНИ МЕДИУМИ ЗА ПРОТЕСТОТ: МАКЕДОНИЈА НА НОЗЕ- Илјадници граѓани се против Владата, бараат избори

Поврзано

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Само неколку часа по масовниот протест во организација на ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на РМ, медиумите од регионот на големо пишуваат за истиот. Србија, Хрватска, Словенија велат дека Македонија е повторно на нозе, а илјадници граѓани заедно со претседателот на партијата Христијан Мицкоски бараат предвремени избори поради лошите политики кои ги води сегашната влада. Медиумите наведуваат и дека граѓаните протестирале против промена на името.

Покрај регионалните медиуми, за масовниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пишуваа и влијателни светски медиуми како „Ројтерес“ и „Вашингтон пост“.

Десетици илјади поддржувачи на опозицијата, протестираа пред главната владина зграда во Македонија барајќи предвремени избори, пишува еден од највлијателните американски медиуми, весникот „Вашингтон пост“.

Покрај регионалните медиуми, за масовниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пишуваа и влијателни светски медиуми како „Ројтерес“ и „Вашингтон пост“.


Десетици илјади поддржувачи на опозицијата, протестираа пред главната владина зграда во Македонија во саботата, барајќи предвремени избори, пишува еден од највлијателните американски медиуми, весникот „Вашингтон пост“ само неколку часа по одржаниот протест на ВМРО-ДПМНЕ.


-Конзервативната партија ВМРО-ДПМНЕ, која управуваше во 2006-2017 година, повика на демонстрации велејќи дека левичарската влада презела “апокалиптични” потези за време на својата една година на власт, пишува влијателниот весник.

Влијателниот весник пренесува изјава од лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, „кој рече дека протестот е “почеток на крајот” за актуелната влада и повика на предвремени избори што ќе се одржат следниот март или април. Тој рече дека треба да се формира техничка влада пред изборите.

Весникот го цитира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој пред протестот изјавил дека власта првата година ја минала во обнова на земјата по 11 години владеење на конзервативците.

Во написот се наведува дека за Мицкоски владата на Заев работи на штета на националните интереси со преговорите за името со Грција и дека опозицијата никогаш нема да го смени Уставот на земјата за да го промени уставното име.

„Вашингтон пост“ не дава точна проценка на бројот на учесниците на митингот, туку ја користи фразата „десетици илјади“ што во англискиот јазик може да значи меѓу дваесет и 100 илјади луѓе, но вообичаено со фокус на повисоката бројка.

Latest News

Високи службеници од ИВЗ заразени со koронавирус

Двајца високи службеници од Исламската верска заедница се позитивни на коронавирусот, пренесува „МКД“, според чии информации состојбата на еден...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако обвинителот којшто е главен овие...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за враќање на Груевски и ништо...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за ВМРО-ДПМНЕ дека било здружение замислете...

Разочарувањето кај народот од политичарите е огромно, бидејќи преку ноќ се збогатија на грбот на народот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија истакна дека во Македонија најголемо е разочарувањето во...

More Articles Like This