СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ПРЕНЕСУВААТ ЗА НАСИЛНА ИЗБОРНА КАМПАЊА: Изборното насилство на СДС ги згрози и светските медиуми, само ОБСЕ/ОДИХР и Бејли не гледаат!

  • October 7, 2017

За насилството кое го спроведува СДСМ во екот на кампањата за претстојните локални избори известуваат и највлијателните светски медиуми. Медиумите како Фокс Њус, Вашингтон пост, Њујотк Тајмс и други, ставаат акцент на инцидентот во кој беше претепан градоначалникот на Шуто Оризари, Елвис Бајрам, кој е и кандидат за втор градоначалнички мандат.

Сите светски медиуми известуваат за секојдневните насилства кои се случуваат во предизборниот период и за демолирањето на штабовите на ВМРО ДПМН

Њујорк Тајмс, покрај предизборното насилство, се осврнува и на политичката криза во Македонија по која беше составена моменталната Влада предводена од СДСМ.

Кандидатот за градоначалник на општина Шуто Оризари од Коалицијата „За подобра Македонија“, Елвис Бајрам бил нападнат за време на партиски активности во општината со кандидатите за советници, вели Аднан Мемет кој бил со него за време на нападот.

-На еден дел, таму каде што беше лоциран штабот на противкандидатот Курто Дудуш имаше лица кои беа веќе спремни. Беа спремни со секири, беа спремни со шипки и не нападнаа физички и со боксови.  Ние им објаснувавме таму дека сме дојдени за нешто друго, дека посетата на улиците, односно со граѓаните на Шуто Оризари е по нивна иницијатива. Тие вербално не нападнаа, па откако физички не нападнаа, настана гужва и тоа беше целата работа, изјави Мемет.

 Потенцира дека по него и кандидато за градоначалник било удирано со боксови, шипка и секира.

Претходно «
Следно »