October 20, 2020, 3:50 pm

СВЕТСКИ ДЕН НА ТЕАТАРОТ: Сашко Коцев ја напиша овогодинешната порака за Светскиот ден на театарот

Поврзано

Очиглeднo е лoшa идeja: 190 деца кои пoceтувале градинка се во изолациja

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска во градинките биле регистрирани 15 деца и 44 вработени позитивни...

Пpoдавам бубpeг за Ајфон

Компанијата „Епл“ вчера го претстави „Ајфон 12“ и веднаш после тоа на Твитер се појавија коментари и шеги на...

Maнчевски нова жpтвa на пpecмeтката мeѓy cтpyмичкото и cкoпcкото кpилo?

Што се случува во СДСМ е прво логичко прашање кое се поставува по изненадното повлекување на Дамјан Манчевски од...
- Advertisement -

Македонскиот актер Сашко Коцев годинава ја напиша македонската порака за Светскиот ден на театарот (27 март).


Автори на четирите светски пораки се: Сајмон МекБарни, театарски и филмски режисер од Велика Британија; Маја Збиб, театарска режисерка, изведувач, писателка, коосновач на театарската куќа „Зукак“ од Либан; Рам Гопал Баџаџ, театарски режисер, театарски и филмски актер, академик, поранешен директор на Националната драмска школа, Делхи, Индија; и Вере Вере Лајкинг Гнепо, мултидисциплинарен уметник од Брегот на Слоновата Коска.

Македонската порака, како и четирите светски пораки ќе бидат прочитани на 27 март во Македонскиот наорден театар пред почетокот на изведбата на претставата „Шилјан штркот шанца“ во режија на Срѓан Јаниќијевиќ.

Претставата ќе се одигра од 21 часот, а влезот е бесплатен за посетителите.

„За сите љубители на театарот кои сакаат да го одбележат овој светски ден во МНТ, ќе имаат можност оваа изведба да ја гледаат бесплатно, а билетите треба да ги подигнат еден час пред нејзиниот почеток“, соопшти МНТ.

Latest News

Повpeдено едно лице во cyдир со возило на МВР

Во сообраќајка помеѓу полициски возило и патничко возило повpeдено е едно лице во Скопје. „На 19.10.2020 во 13.15 часот било...

Пykaње во Шутка: Три лица нaпaднaле тинејџер, па извадиле пиштoл и пykaле

На 19.10.2020 во 19:12 часот било пријaвено дека во Скопје, на подрачјето на Шуто Оризари, А.М.(19) од Скопје, поради нeдоразбирање во сообраќајот, бил физички...

Хaос во Албанија: Посетата на Дендиас прeдизвика големи протecти и cyдири со полицијата

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со пpoтeст пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Пpoтестот,...

НАСА нajaви плaнoви зa пocтaвyвaњe нa интepнeт нa Мeceчинaтa

Минатата недела, вселенската агенција соопшти дека избрала 14 агенции за изработка на технологија за одржливи мисии до крајот на оваа декада. Меѓу компаниите се...

Лeгeндa: Бepберот Aли пpoдаде БMB X5 зa дa им кyпи xpaна нa глaднитe

Приказната на Февзи Али, Турчин што живее во Македонија, а работел во Виена, ги спојува трагедијата и среќата во едно. На овој човек животот...

More Articles Like This