СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС:ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НЕ ГО ПРЕКРШИ УСТАВОТ, ЈА СПАСИ ДРЖАВАТА И НАЦИЈАТА ОД ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО НА ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО И ВЛАДАТА!

Поврзано

(Видео) Орбан – Унгарија cилнo го поддржува Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и би сакале да ги видиме како победници на изборите

Почитувани наши македонски пријатели, Ве поздравувам од Будимпешта. Познато ни е дека Вие сега сте исправени пред донесување на важна...

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи...

17 март 2018 година, Торонто, Канада

 

– Претседателот на Републиката не го прекрши Уставот со непотпишувањето на указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците, туку ја спаси нацијата и државата од велепредавството на парламентарното мнозинство и Владата! Тие што го обвинуваат на претседателот на Републиката за “флагрантно кршење на Уставот“, нека ја докажат неговата “вина“ во согласност со постапката утврдена во членот 87 од Уставот! Се’ дотогаш, и за претседателот на Републиката важи презумцијата на невиност! И после се’ и покрај се’, Законот за употреба на јазиците повеќе не важи!

Без указ потпишан од Претседателот на Републиката, Законот за употреба на јазиците не важи, не може да влезе во сила и не произведува никакво правно дејство. Никој нема обврска да почитува и спроведува Закон кој не важи! Законот за употреба на јазиците не важи, не може да влезе во сила и не произведува никакво правно дејство, никој нема обврска да почитува и спроведува Закон кој не важи! Во сила останува Законот за употреба на јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа, што Собранието на Република Македонија го донесе на седницата одржана на 4 август 2008 година (“Службен весник на Република Македонија“ број 101/2008).

Охридскиот рамковен договор целосно е имплементиран во Уставот и законите на Република Македонија!

Владата и парламентарното мнозинство ги прекршија Уставот, Законот за Собранието и Деловникот на Собранието при донесувањето на Законот за употреба на јазиците, извршија кривично дело злоупотреба на службената положба и овласување и за тоа ќе заработат кривична пријава, а невиноста ќе ја докажуваат на суд! Одговорноста на велепредавниците допрва ќе се разгледува.

Актуелно

(Cтpoгo дoвepливo)Палчо објави „kaтиљ ферман“ за Мијалков, Заев, Русковска и Кацарска во врска со организацијата на 27.април

Политичкиот аналитичар Љупчо Палевски, рано изутринава околу 01.00 часот по полноќ на својот ФБ профил објави „катиљ ферман“ составен...

(Видео) Кичеец беше повикан на давање на дополнителни информации и сознанија

На разговор, односно на давање на дополнителни информации и сознанија беше повикан Зоран Милески-Кичеец, истакнува министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во интервју за...

(Видео) Нова бoмбa – Заев договора да пaднaт cyдcки предмети, „позадински комбинациите се правени со Катица, Оливер, со Радмила“

На социјалните мрежи, утринава, се појави нова аудио бомба на која може да се препознае гласот на поранешниот премиер Зоран Заев. Од соддржината на...

Мицкоски: Имаме преодна стратегија за да се справиме со здравствената и економската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во емисијата Топ тема на телевизија Телма, посочи дека граѓаните ги интересира кој ќе понуди политика...

Мицкоски: Кога зборуваме за обнова пред се зборам за вредности, чесност и работа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата Топ Тема на телевизија Телма рече дека она што го ветува ВМРО-ДПМНЕ во програмата Обнова...

Повеќе вести