August 13, 2020, 4:15 am

Светски познат инфeктoлoг открива – Дали paкaвицитe нè штитaт од кoрoнa виpycoт?

Поврзано

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското...

Рекорден број новoзaболeни во Грција, двојно зголемен и бројот на пaциенти на интeнзивнa нега

Во Грција денеска се регистрирани 262 нови случаи на kopонавирус, што е нaјмногу од почетокот на пaндeмијата, а пoчинaлe...
- Advertisement -

Носењето на ракавици нема да не заштити од корона вирусот затоа што даваат лажно чувство на сигурност, предупредуваат експертите.

Др Алисон Бартлет, специјалист за заразни болести на Универзитетот во Чикаго, изјавила дека ракавиците не се ништо друго освен лажно чувство на сигурност.

Иако СЗО предупредува дека редовното миење на раце е најдобар начин да се запре ширењето на вирусот, многу луѓе почнаа да носат и ракавици сметајќи дека така ќе го намалат ризикот од пренесување.

Меѓутоа, др Бартлет смета дека тоа е бесмислено затоа што вирусот може да преживее и на ракавици, ако со нив допирате валкани површини.

Таа додава дека посебно е опасно вадењето на ракавици затоа што додека се вади ракавицата од едната рака, слободна рака може лесно да ја допре другата ракавица.

Од друга страна, др Бартлет истакнува дека употребата на ракавици од страна на пошироката јавност би можело да доведе до преголемо трошење на залихите за лекарите.

И СЗО, но и многу други Центари за контрола и превенција на болести, предупредуваат дека ракавиците „не штитат нужно од корона вирусот и можат да доведат до ширење на вирусот“.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This