September 29, 2020, 9:55 pm

СДСМ ВЕТУВА НА ХАРТИЈА ТОА ШТО ВМРО ВЕЌЕ ГО РЕАЛИЗИРА ВО РЕАЛНОСТ

Поврзано

Мицкоски: Да се биде најнaпaѓаниот политичар од овие мaфијаши на власта мене ми дава мотив да истрaaм во бopбата пpoтив нив

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во телевизија Телма истакна дека единствена причина поради која тој е мeта...

Мицкоски до Лупевска: Пpoблемот е што наместо да збориме за дебAkлот во државата го читате Статутот на ВМРО-ДПМНЕ

Јас не можам да кажам дека ВМРО-ДПМНЕ зaгуби на едни чесни избори. Но, сега во овој момент она што...

Мицкоски: Не се проблeм зakоните, суштината е како се прeминуваат зaконите

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше за процесот на интеграција кој и...
- Advertisement -
СДСМ продолжува во својата пракса да ветува реализирање на проекти кои веќе се реализирани или нивната реализација е отпочната. Овој пат опозицијата ветува дека ќе изгради  нов, модерен и функционален Универзитетски клинички центар во Скопје.

naslovna-klinicki

Но, постапката за изградбата на овој Клинички центар веќе е во тек. Владата предводена од ВМРО-ПМНЕ изминативе месеци работеше на реализација на се што е потребно за што поскоро да започне градбата. Па така кон средината на месец октомври минатата година лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски информираше дека објавен е тендерот за изградба на новиот Универзитетски Клинички центар „Мајка Тереза“ во официјалниот гласник на Европската Унија, а од страна на Банката на Советот на Европа.

Инвестицијата само за изградбата чини 70 милиони евра, а целокупната инвестиција за модернизирање на кампусот е во вкупна вредност од 128 милиони евра. Градежните работи, кои е предвидено да завршат во неколкугодишен циклус, ќе започнат по спроведувањето на сите законски процедури.

Проектот предвидува изградба на нов Клинички Блок, нова зграда на Лаборатории во кој што ќе влезат нови простории на 23 клиники односно Очна клиника, Клиника за уво нос и грло, Клиника за радиологија, Ургентен центар, за Дерматологија, Неврологија, Пулмологија, Гастро, Ендокринологија, Ревматологија, Завод за слух, говор и глас, Клиника за анестезија и интензивно лекување, Неврохирургија, Трауматологија,Психијатрија, Токсикологија, Ортопедија, Неврологија, Хематологија, Нефрологија, Трансфузиологија, Микробиологија и Нуклеарна медицина.

Во продолжение погледнете како ќе изгледа новиот Клинички центар.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски...

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

More Articles Like This