СДСМ ВО РЕСЕН ЌЕ ТРЧА СО КАНДИДАТ ОД ВМРО-ДПМНЕ: Струјата на Бузлевски во СДСМ Ресен победила – кандидат ВМРО-вецот Живко Гошаревски!

Поврзано

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Започнува летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг“

Од понеделник 1 јуни 2020 година почнува летното сметање на работното време на сите јавни површини наменети за паркирање...

ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ЈП „ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА“: Утре без вода дел од Автокоманда

Поради изведување водоводен приклучок Ф-150 на ул. „Габреш“ број 6, утре без вода ќе бидат корисниците од улица „Ташко...

СИТУАЦИЈАТА Е „ПОД КОНТРОЛА“: 14 од новозaболeните се од овие скопски општини

Од денешните 14 новозаболени во Скопје, шест се во Бутел, два во Чаир, еден во Карпош, Кисела Вода, Студеничани,...

Немањето на доволно квалитетен кадар, ги натера социјалдемократите во Ресен да го прифатат враќањето на Бузлевски на сцена во градот, а отсега па натаму по се изгледа дека социјадемократите од Преспа ќе играат по неговите ноти

 

Вечерва, по долга расправија и неможност да се договорат за доволно квалитетен кандидат, СДСМ во Ресен одлучи на локалните избори да истрча со кандидат кој всушност не е ниту член на партијата. За иронијата да биде поголема, кандидатот Живко Гошаревски е член на ВМРО-ДПМНЕ уште од раните деведесети, но ќе трча за СДСМ во Ресен, откако Бузлевски, како што велат во градот „победил“ во битката за превласт во локалниот огранок за партијата.

Ова не е прв случај на СДСМ да краде членови на ВМРО-ДПМНЕ, имајќи во предвид дека партијата нема доволно квалитетен кадар, а оние кои ги има во градовите од каде што потекнуваат се познати мешетари, а неретко и криминалци, за кои граѓаните немаат намера да гласааат.

 

 

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести