СДСМ го повлече Законот за амбасадори со двојно државјанство – Изговорот е ВМРО-ДПМНЕ тоа го правеше

Поврзано

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана...

Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне...
- Advertisement -

„За време на мандатот ВМРО-ДПМНЕ испраќале амбасадори кои имале двојни државјанства што е спротивно на закон. Го правеле тоа со безобзирно прекршување на Законот за надворешни работи. За тоа многу добро знае претседателот на собраниската комисија за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ.Целта требаше да биде да се дозволи кандидатите за амбасадори да имаат двојно државјанство, но да не можат да бидат амбасадори во земјата каде имаат второ држвјанство“, соопшти СДСМ.

Според партијата, овој ист закон, со ист текст беше во процедура и во минатиот пратенички состав и тогаш ВМРО-ДПМНЕ немаше никаква забелешка, ниту пак поднесен еден амандман. „Тогаш беше истиот претседател на собраниската комисија. Сега, во контекст на другите политички случувања во неговата партија, само глумат наводен патриотизам. Очигледна е блокадата и деструкција на се што работи Собранието наместо јавно да ги искажат забелешките во конструктивен правец. Шест пати губат на избори и никако да ја научат лекцијата.

Ние нема да дозволиме некој да прави личен театар и да бие внатрепартиска битка во ВМРО-ДПМНЕ правејќи театар од Собранието. Затоа ќе го повлечеме предлог законот од процедура. Нема да дозволиме политиканство, нема да дозволиме деструкцијата на ДПМНЕ и нивната внатрепартиска битка да ја закочи работата на Собранието“,се вели во соопшението.

Latest News

Брисел: Напредокот на Македонија кон ЕУ ќе биде презентиран на 25-ти март

Дебатата за извештаите за напредокот на четирите балкански земји кон ЕУ ќе се одржи на мини-пленарната сесија на Европскиот...

More Articles Like This