СДСМ ГО ФАЛСИФИКУВАЛЕ ИЗВЕШТАЈОТ: Три големи основи по кои обвинителството е должно да реагира

Поврзано

ЛУЃЕ УМИРААТ, ТОЈ БАРА ИЗБОРИ: Заев се зakани дека повеќе нема попуштање и дека избори ќе имало на 5 јули

Македонија се движи кон нов пик на коронавирусот додека власта предводена од СДСМ и Зоран Заев бараат одржување на...

ИЗБОРИ НА ЕСЕН: ДУИ се за избори кои би се одржале во редовен термин на есен

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва во...

ДАЛИ НЕКОЈ Е НАД ЗАКОНИТЕ : Рашковски и во Струмица повторно без маска на лицето!

Анонимни читатели денеска ни испратија неколку фотографии на кои се гледа дека генералниот секретар на владата Драги Рашковски е...

Последниот финансиски извештај кој беше објавен на веб страницата на СДСМ и официјално публикуван на Државниот завод за ревизија покажува дека СДСМ направила нереално прикажување на трошоците и го фалсификувала извештајот.

Zaev-Sekerinska1

Постои отворен сомнеж дека СДСМ е партијата која направи фалсификуван финансиски извештај. Последниот финансиски извештај кој беше објавен на веб страницата на СДСМ и официјално публикуван на Државниот завод за ревизија покажува дека СДСМ направила нереално прикажување на трошоците и го фалсификувала извештајот.

Има три големи основи по кои обвинителството е должно да реагира: Прво, СДСМ за превоз и транспорт во двата извештаи кои се однесуваат за кампањата имаат пријавено нула трошоци, иако е евидентно дека имаа за време на кампњата ангажирано и автобуси и комбиња за превоз на членови кои беа присутни на митинзите.

Фокус, Либертас Плус инфо јавуваат за колони автобуси и комбиња на главниот митинг на СДСМ во Скопје при последната изборна кампања. Овие комбиња и автобуси треба да бидат платени, а секако не се од намнеската сметка на СДСМ чиј што извештај беше објавен а каде стои дека има нула трошоци за оваа намена. Плаќањето од основна сметка или со црни пари што е многу веројатно е практично кривично дело.

Второ, во првичниот извештај поднесен за првиод дел од кампањата од 10.11 до 30.11 под ставката 13 услуги за копирање, печатење и издавање се потрошени нула денари. За истата услуга во извештајот за вториот дел од кампањата од 01.12 до 09.12 исто така се потрошени нула денари. Ова значи дека за целата изборна кампања СДСМ не потрошила пари за печатење, копирање и издавање на материјал, нешто што е апсолутно невозможно бидејќи СДСМ излезе со печатена верзија на програма која беше делена, како и флаери, и буклети повеќејазични.
Самиот Заев во јавност излезе како и на терен со флаери од неговата програма за Живот користејќи печатен материјал како пропаганда.

zaev-flaer-640x389-520x316

Сликите и видеата покажуваат дека Заев и СДСМ потрошиле пари за тоа, но ваквите трошоци не се ставени во финансискиот извештај доставен до официјалните институции.

Трето, според извештајот СДСМ за издатоци за реклами пропаганда во што спаѓаат рекламите на партијата по телвизиите, радијата, веб порталите, весници, билбордите, во некои сегменти и принт на флаери потрошиле само 510 842 евра (31 422 960 денари). Но доколку се земат во предвид ценовниците за реклами по секунда на телевизиите, ценовниците за огласи по весниците и за билборди, суми кои беа еднакви за сите политички партии и претходно транспарентно објавени, и доколку тие суми се пресметаат со реалното време и простор кое СДСМ го потрошило за таа намена ќе се дојде до сума дека само за реклами на телевизии и билборди реално потрошиле 815 388 евра, што е за 304 546 евра повеќе од објавената сума во финансискиот извештај на СДСМ.

Со други зборови СДСМ реално потрошил 40 осто повеќе од сумата која е објавена во финансискиот извештај. Дотолку повеќе што во оваа сума не се вкалкулирани средствата за рекламирање по весници, радија и веб портали.

Неделните активности на СЈО во однос на охридските случува и повикувањето на 200 луѓе во полициска станица затоа што донирале по 1000 денари впрочем покажува нервоза и нарачка од СДСМ да се прикрие сопствениот сомнеж за криминал.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести