August 14, 2020, 11:48 pm

СДСМ има кoaлицијa без изборна програма, тоa е нeдoзвoливo

Поврзано

Hа повидок образовна kaтастрофа: Шест месеци нecпособната власт не успеа да донесе ниту протоколи и платформа за онлајн работа

Факти кои го одбележаа денот според на ВМРО-ДПМНЕ 1. Се уште молк за coмнежот за испумпување на 21 милион евра...

Kои струмички кoмпaнии имале кредити без пoкpитиe во Еуростандард банка?

Пропаѓањето на Еуростандард банката е настан којшто потсетува на оние од 90-тите години. Најцрните години за македонската економија. Слушнавме...

(Видео) Унивepзaлниoт cнaбдyвaч на cтpyјa плaќa oбeзбeдyвaњe по двojнo пoвиcoки цeни од пopaнo, дали paзликaтa зaвpшyвa во џeбoвитe на влacтa?

Неколку дена има целосен молк за сомнежот за испумпање на пари од универзалниот снабдувач на струја преку струмичка компанија...
- Advertisement -

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев.

Тој кажа дека СДСМ има коалиција без изборна програма што според него е недозволиво.

-Вие имате во овој момент во Македонија предизборна коалција без изборна програма. Тоа ви е коалцијата Социјал Демократски Сојуз – Беса тоа е недозволиво и никој не реагира во Македонија, а некој треба да им даде гласови затоа што таа коалиција има изборна листа. Како членството и симпатизарите на СДСМ или некои други гласаат за партија коалиција која што нема своја програма истакна Донев.

Дополнително, Донев рече дека и лидерот на БЕСА на интервју за Радио слободна Европа исто така кажал дека коалицијата нема избрна програма туку потпишана декларација со тогашната влада на СДСМ. Според Донев е сосема друга работа посебно ако се земе фактот дека таа Влада сега е во оставка.

-Лидерот на БЕСА за интервју пред 10-тина дена вика ние немаме изборна програма, погледајте ја декларацијата што ја потпиша БЕСА со владата на Р.Македонија за односните. Пазете декларација помеѓу една политилка партија и влада е сосема друга работа. Таа влада веќе ја нема таа влада е во оставка. Програми потпишуваат политички партии и излагаат и бараат мандат, истакна Донев.

Latest News

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“,...

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната категорија на држави за кои...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ пред новинарите пред почетокот на...

More Articles Like This