October 28, 2020, 3:42 am

СДСМ и ДУИ ce тeпaaт зa Дpжaвни пaтиштa зoштo ЕУ ќe дoдeли милиjapдa зa инфpacтpyктypa?

Поврзано

Бројките го дeмaнтирaат Филипче, над 30% од тестираните се позитивни

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма уштe еднаш покажа дека...

Coвeтницитe нa Заев гo чинaт нapoдoт 246.000 eвpa гoдишнo

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека во моментов сме среде најголема здравствена и економска криза, каде што секојдневно се бројат починати,...

Остaвкa веднаш: Филипче потфрли, секој 3 тестиран во Македонија вчера имал kовид

1/3 од тестираните во текот на вчерашното деноноќие се позитивни на Ковид. Тоа значи дека секој 3 тестиран имал...
- Advertisement -

Нејасно е зошто за повеќето државни институции и фирми и по три месеци од изборите сè уште нема назначено директори од страна на Владата, иако беше најавено дека тоа ќе се случи до средината на октомври. Дали владините партнери едвај можат да се договорат за поделбата на колачот?

ТВ21 дознава дека меѓу најдискутираните претпријатија е токму ЈП Државни патишта кое и беше ветено на ДУИ, но на СДСМ ѝ е тешко да се откаже од него особено откако, според изворите на телевизијата, се дозна дека ЕУ ќе издвои 1 милијарда евра за инфраструктура.

Артан Груби од ДУИ тврди дека нема да има измени на позициите за кои веќе се договориле.

При крај сме со преговорите за преземањето одговорности и кадровски распределби. Верувам дека следниве денови ќе ги поделиме одговорностите и потребните лица ќе започнат со спроведување на владините програмски одредби, а нема измена во почетната поделба на одговорностите, посочи Груби.

Од тоа што е познато до сега, се очекува директор на претпријатието Државни патишта да биде Ејуп Рустеми, актуелен директор на Македонски пошти. Во МЕПСО се очекува да биде назначен Куштрим Рамадани, во Фондот за здравствено осигурување – Фатон Ахмети, во АЕК – Јетон Акики, во агенцијата за лекови „Малмед“ – Лирим Шабани, а во М-НАВ предложени се две имиња, Миѓен Селмани и Фахредин Хамиди.

Управи кои се очекува да бидат управувани од СДСМ се Царинската управа каде се очекува да биде назначен Горан Сугаревски, Здравствен фонд – Мухамед Зекири, Железници/Инфраструктура – Хари Локвенец, УЈП – Сања Лукаревска и Електрани – Васко Ковачевски.

Не е познато со кои управи ќе раководи Беса. Извори од оваа партија за ТВ21 велат дека „Беса ќе има управи кои никогаш не биле раководени од Албанци“.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This