October 20, 2021, 11:24 pm

СДСМ: Намалувањето на ДДВ за струјата од 18 на 5 отсто е потврда за нашата посветеност

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Владата предводена од СДСМ останува целосно посветена кон заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани со континуирана имплементација на мерки и политики кои обезбедуваат повеќе пари во семејните буџети“, соопштуваат од СДСМ.

„За таа цел, донесена е одлука за намалување на данокот на додадена вредност за електрична енергија од 18 на 5 отсто од 1 јули годинава. Намалувањето на данокот на додадена вредност е со цел со пониски цени да им се помогне на домаќинствата за намалување на нивните трошоци.

Како резултат на оваа одлука, граѓаните нема да го почувствуваат можното движење на цената на струјата и ќе се компензира евентуалното зголемување на трошоците кај струјата.

Сепак, последниот збор за одредување на цената на електричната енергија го има Регулаторната комисија за енергетика. Институциите предводени од СДСМ секогаш се на страната на граѓаните и се грижат за подобрување на животниот стандард.

Ветеното го остваруваме. Ја вративме евтината тарифа за струјата, додека електричната енергија во земјава е меѓу најевтините во регионот и во Европа. СДСМ како одговорна партија работи одговорно, чесно и единствено во интерес на граѓаните“, додаваат оттаму.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This