СДСМ ПАТУВАЛЕ СО БОЛИД НА РАБОТА ВО СОБРАНИЕ: 200.000 евра за патни трошоци потрошиле пратениците на СДСМ!

Поврзано

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

Јанушев во Видовиште и Мородвис, на граѓаните им ја престави програмата за престојните парламентарни избори

Носителот на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 3 и генерален секретар на партијата, Игор Јанушев, денес оствари средба со граѓаните на...

Мисајловски на средба со жителите на Ѓорче Петров и Орман

Носителот на листа во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски денес оствари средба со жителите на Ѓорче Петров....

Близу 11 милиони денари или 180 илјади евра, зеле неколкумина пратеници од претходниот пратенички состав на Социјалдемократскиот сојуз, за патни трошоци, за само една година. Ова го покажуваат официјалните податоци од собранието, кои ги доби тв нова, по писмено барање за пристап до информациите.
sobranie-1

Овие скоро 200.000 евра си ги поделиле само 10 пратеници од СДСМ кои живеат во Прилеп, Битола, Охрид, Струга, Кочани и Струмица, во перидот од септември 2015 до октомври 2016.

Рекордер во наплатата на патни трошоци за пратениците, кои своето приватно возило го користат за службени цели, е пратеникот од редовите на СДСМ, Мира Стојчевска, родум од Битола, која добила 1.261.424 денари, или нешто повеќе од 20.000 евра, што е еднакво на повеќе од 56 просечни плати во Македонија.

Веднаш зад неа е и пратеникот Васко Ковачевски од Битола. Исто така од редовите на СДСМ, кој за патни трошоци наплатил вкупно 1.256.011 денари или околу 20.000 евра. На списокот, испратен од Собранието до Тв Нова, речиси и да нема пратеник од СДСМ, кој не наплатил, на име на патни трошоци, близу еден милиони денари, за една година. Следат и останатите пратеници од последниот состав на СДСМ, прилепчанецот Горан Сугаревски со 1.006.286 денари, битолчанките Јагода Шахпаска со 1.148.757 денари и Јулијана Силјановска со 1.192.298 денари, Томислав Тунтев од Охрид со 1.168.296 денари, Хари Локвенец од Прилеп со 942.156 денари, Јован Митрески од Струга со 1/221/899 денари и Милева Ѓоргиева од Струмица со 938, 708 денари.

Последен на оваа листа со исплатени вкупно 803.049 денари, или нешто повеќе од 13 илјади евра, е заменик-претседателот на Комисијата за финансирање и буџет од Социјалдемократскиот сојуз Миле Андонов, родум од Кочани.

Интересни се податоците и за Оливер Спасовски, генералниот секретар на партијата. Тој за десет години во Собранието, на име патни трошоци инкасирал вкупно 1.392.170 денари или скоро 23 илјади евра, иако живее во Куманово, на 30 километри оддалеченост од главниот град и Собранието.

Најголема исплата Спасовски евидирал во 2012 година, кога, за патни трошоци му биле исплатени скоро 400.000 денари, или речиси 7.000 евра.

Емил Десподов
TV НОВА

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Иловица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Иловица. Неговото обраќање...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Василево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Василево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Видео) Шекеринска e поголем лaжгo од Зоран Заев

Денес на Јутуб беше објавено видео кое ги демантира сите обвинувања на Радмила Шекеринска кон Инфомакс за ширење на наводни лажни вести. Имено на...

Се намалува бројката, 78 нови зapaзени од Koвид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на позитивни на Ковид-19. Во истиот период се починати пет...

(Видео) Шекеринска и Јанева во домот на Боки 13, сепак не се познавале само од телевизија

На мрежата Јутуб се појави видео на кое што се гледа вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска во друштво на Катица Јанева и...

Повеќе вести