СДСМ ПОЧНА ДА ПРАВИ ПРОБЛЕМИ ВО СОБРАНИЕ: Спасовски барал констиутивната седница да се води на Албански!

Поврзано

Матичните лeкapи на пpoтecт – Партии cтoп, поддржувајте нѐ од дома

Матичните лекари, денеска од 14 до 14.30 часот, ќе одржат протест против, како што велат, „скандалозниот игнорантски однос кон...

Масовен изборен пoткyп се случува денес во Велес

Класичен изборен поткуп се случувал утринава во Велес и околината, објавува Република. Читатели на „Република“ ни јавија дека на приматели...

Деркоски: Гласачкото ливче ќе биде неважечко ако го пречкртате зборот „Северна“

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да...
- Advertisement -

Не престануваат обидите на опозицијата за продолжување на политичката криза во државата и кревањето на тензии во Р.Македонија, овој пат преку новоизбраните пратеници, кои иако за прв пат влегуваат во Собранието, почнуваат со предизвикување на проблеми

24-dekemvri-2012-godina-sdsm-praveshe-incidenti-zaev-pazareshe-vila-vo-grcija-249315

Како што дознааме, на денешната координација помеѓу пратениците и Претседателот на Собранието од минатиот состав Трајко Вељановски, СДСМ отворено се заложиле за рушење
на Уставниот поредок и барале да се прекрши деловникот за работа на Собранието.
Оливер Спасовски, во името на новоизбраните пратеници од СДСМ и Шарените протести, барал Трајко Вељановски да не ја води седницата, иако согласно изборниот закон, Уставот и деловникот за работата на Собранието на Р.Македонија тоа е обврска.

Дополнително, Спасовски решил да изигрува поголем Албанец од Албанците, инсистирајќи, во името на пратеничката група на СДСМ, да се прекрши членот 9 став 2 од деловникот за работа на Собранието, и конститутивната седница да биде водена на Албански јазик.

Претходно, за проблемите кои уште веднаш почнале да ги прават пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија зборуваше и членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Антонио Милошовски, кој посочи дека на денешната координација помеѓу пратеничките групи и претседателот на Собранието се обиделе да предизвикаат проблеми со нелогични барања.

konstituiranje_sobranie

 

 

 

8 КОМЕНТАРИ

Latest News

Матичните лeкapи на пpoтecт – Партии cтoп, поддржувајте нѐ од дома

Матичните лекари, денеска од 14 до 14.30 часот, ќе одржат протест против, како што велат, „скандалозниот игнорантски однос кон...

Масовен изборен пoткyп се случува денес во Велес

Класичен изборен поткуп се случувал утринава во Велес и околината, објавува Република. Читатели на „Република“ ни јавија дека на приматели на социјална помош денеска по...

Определен притвор за градоначалник и уште еден струмичанец поради делење на предизборен поткуп

Полицијата трага по градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев, и по лицето Лазо Кутуровиќ - Д'лгио поради давање на предизборен поткуп во Василево и...

Деркоски: Гласачкото ливче ќе биде неважечко ако го пречкртате зборот „Северна“

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да биде прешкртан зборот „Северна“ на...

Жената сине мора да биде пред мајката-Таа ќе ти роди деца: Писмо до сите свекрви

Го научив моето дете да го држам во раце, затоа што не можев да го гледам како се бори со грчевите! Спие со нас...

More Articles Like This