СДСМ ПРЕФРЛА МИЛИОНСКИ СУМИ НА НЕВЛАДИНИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ:Од државниот буџет на сметките на невладините организации се прелеани 26.125.877 денари

Поврзано

(Видео) АМБАСАДА НА САД: Како и обично, Русите си играат со вистината, ни видеото не е реално

Русија си игра со вистината, а притоа не користи ни вистински снимки и фотографии, соопшти денеска американската амбасада во...

НАМЕСТО ПАРИ БОНОВИ: Здравствените работници кои се справуваа со Ковид-19 место кеш ќе добијат платежна картичка

Платежна картичка за купување на домашни производи ќе добијат и здравствените работници ангажирани за справување со Ковид-19, официјално обелодени...

ДИМИТРОВ „ПРОГОВОРЕ“ АЛБАНСКИ: Наместо Македонија стави знаменце

Вчера на социјалните мрежи се појави контроверзна фотографија, на која актуелната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, позира до градоначалникот...

СДСМ префрла милионски суми на невладините организации откако беа распишани изборите. Од 7 август до 20 септември оваа година од државниот буџет на сметките на невладините организации се прелеани 26.125.877 денари.


Владата предводена од Заев, не само што згрижи голем број на припадници на невладиниот сектор и им додели државни плати, туку почна и со пари од граѓаните да ги помага и оние кои не успеале да се изборат за државна функција.
Од распишувањето на изборите до денес, секојдневно се вршат милионски трансфери кон невладини организации за кои нема појаснување како ќе бидат трошени. Јавноста треба да биде запознаена со работата на невладините и со нивните извори на финансии.
Имајќи го во предвид работењето на дел од невладините организации во минатото кои одработуваа за кампањата на СДСМ и нивните извори на финансии, нејасно е дали истите невладини организации кои насилно ја уриваа легално избраната Влада на ВМРО ДПМНЕ сега добиваат милионски суми и од државниот буџет, поточно, од парите на граѓаните.
На 07.08.2017 од буџетот се префрлени 900.000
На 08.08.2017 од буџетот се префрлени 6.755.730
На 10.08.2017 од буџетот се префрлени 500.000
На 14.08.2017 од буџетот се префрлени 150.000
На 23.08.2017 од буџетот се префрлени 4.666.666
На 24.08.2017 од буџетот се префрлени 1.458.000
На 30.08.2017 од буџетот се префрлени 15.815
На 31.08.2017 од буџетот се префрлени 3.350.000
На 06.09.2017 од буџетот се префрлени 150.000
На 11.09.2017 од буџетот се префрлени 955.000
На 12.09.2017 од буџетот се префрлени 1.458.000
На 14.09.2017 од буџетот се префрлени 500.000
На 20.09.2017 од буџетот се префрлени 5.266.666

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести