СДСМ САКА ДА ГИ ОДЛОЖИ ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: На Заев и Ахмети не им одговараат локални избори и сакаат да ги одложат!

Поврзано

ДОКТОРИТЕ ВО НЕВЕРУВАЊЕ: Тројца починати, 25 новозаразени – докторите зачудени од наглото укинување на мерките

Тројца починати пациенти заболени од корона вирус регистрира денеска земјава. 41 годишен Тетовец хоспитализиран на 19 ти мај,...

СИЛЈАНОВСКА ДО ШИЛЕГОВ: Се знае кој би победил на натпревар за најзелен градоначалник во Европа

Професорката Гордана Силјановска Давкова на духовит начин реагира на навредите кои градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги даваше на...

ПОЛИТИКА ИЛИ МЕДИЦИНА: Анализа за состојбата пред и по укинувањето на полицискиот час

Пред 65 денови беше воведен за прв пат полициски час на целата територија. Бројот на новозаразени од коронавирус тогаш...

Членот на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски за телевизијата Сител вели дека претседателот на СДСМ, Зоран Заев заедно со неговите идни коалициони партнери сакаат да ги откажат локалните избори.

antonio-milososki
Причина за тоа е, вели Милошоски, СДСМ во моментот ги гледа реакциите на граѓаните и не се чувствува спремна да излезе на локални избори.

Тој посочува дека пратениците во Собранието, вклучително и тие на СДСМ имаа право да покренат иницијатива да продолжи седницата за избор на претседател на Собранието.

-Намерно беше одлагањето на таа Собраниска процедура, а истовремено одговорноста се префрлаше на Претседателот Иванов, истакна Милошоски.

Потенцира дека доколку некој се обиде да направи влада без да му биде доделен мандатот од Иванов, ќе направи преседан.

-Важно е дека Претседателот на државата во Уставот е запишан како институција и доколку некој реши да направи влада без да му биде доделен мандат, ако тоа го направи денес, тогаш секој утре од нас ќе може да го повтори истото на штета на уставното устројство на државата. Владата мора да биде направена од мандатар кој го добил мандатот од Претседателот на државата, потенцира Милошоски.

Според него, Иванов чесно си ја одработува задачата и како политичар и како граѓанин на Македонија.

-И токму затоа што е чесен, претседателот Иванов не може да биде уценет и не може некој да му се закани. Кога имате политичари кои што лесно ги уценувате и кои што се влезени во некои судски процеси, лични криминали или заедно со неговиот брат, како Заев, тогаш многу е полесно да ги уцените и да спроведуваат туѓи агенди. Се надевам дека Иванов ќе опстои на уставните надлежности кои му се доделени и дека чесно ќе се однесува кон самата држава која му дала мандат да биде Претседател, посочи Милошоски.

Актуелно

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

Повеќе вести