August 15, 2020, 6:22 pm

СДСМ сака да ја сокрие аферата за склучените договори за адвокатски услуги

Поврзано

Кoj ce извeкoл пapи со инcaјдepcки инфopмaции од Еуpoстaндаpд бaнкa? – Тeчaт poкoвитe за oбeштeтyвaњe

Кој се повлекувал пари пред да пропадне Еуростанадард банката? Дали имало инсајдерски информации од Народаната банка дека и се...

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како...
- Advertisement -

Во текот на изминатиот период во јавноста излегоа бројни договори на јавни претпријатија со адвокатски друштва и адвокати блиски до СДСМ.

Според информациите до кои дојде „Република“, Миле Зечевиќ, надворешен советник на Зоран Заев, само од ЈП Водовод и канализација за 2018 година склучил договори во вредност од 77 илјади евра.

Исто така, Мери Младоновска, поранешна министерка во Владата на СДСМ, од ЈП Водовод и канализација и АД МЕПСО за адвокатски услуги наплатила 50тина илјади евра. Листата на адвокати блиски до СДСМ кои добиваат десетици илјади евра од државни претпријатија се зголемува секојдневно.

По излегувањето на информациите во јавноста за големи суми на финансиски средства кон адвокати блиски до власта, ВМРО – ДПМНЕ побара да се одржи надзорна расправа која што не беше поддржана од страна на мнозинството на СДСМ во Собранието.

Ова одбивање на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ од страна на СДСМ отвора сомнеж за прикривање на овој скандал преку кои се делат илјадници евра, пари од граѓаните за адвокати од СДСМ.

Очигледно е дека пратениците на СДСМ во Собранието прават напори овој скандал да не завземе поголеми размери и со тоа не дозволуваат на еден транспарентен начин преку надзорна расправа Комисијата за финансирање и буџет да изврши надзор врз делењето на пари од граѓаните за адвокатите од СДСМ.

Latest News

(Фото) Eднa oд нajyбaвитe жeни во cвeтoт се coблeчe во кocтим за кaпeњe во седмата дeцeнијa од живoтoт

Американската актерка и продуцентка Мишел Фајфер (62) објави селфи во костум за капење на социјалните мрежи, во која покажа...

(Видео) Haчeлeн дoгoвop помеѓу Заев и Ахмети – Пpoблeм cѐ yштe пpeтcтaвувa пpeмиep Албaнeц

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција. Не е кажано ништо друго...

САД бapaат тpaнcпapeнтнa иcтpaгa за eксплoзиjaтa во Беjpyт

САД денеска повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да им помогнат на либанските власти...

(Видео) Цpн гycт чaд ја пpeкpи Атина – Из6yвнa пoжap во фaбpикa

Облак од густ црн чад ја прекри Атина откако избувна пожар во фабрика за рециклирање пластика во саботата наутро. Пожарот избувнал во погон во Метамофозис,...

(Видео) Зaглaвeнитe Албанци пoчнaa пpoтecт на гpчкaтa гpaницa, aмбyлaнтнo вoзилo пpeгaзи дeтe

Илјадници Албанци почнаа протест на грчко-албанската граница Какавија, откако од вчера, пред истекот на рокот до 3 часот наутро за воведување на новите грчки...

More Articles Like This