СДСМ СЕ СПРЕМА ЗА ИЗБОРЕН ФАЛСИФИКАТ: Опозицијата не очекува фер и демократски избори

Поврзано

ВО АВТОБУС САМО СО МАСКА, БРЕМЕНИ И ХРОНИЧНО БОЛНИ ОСТАНУВААТ ДОМА: Ова се одлуките донесени нa денешната владина седница

Владата на Република Македонија на денешната 58-ма седница ги разгледа и ги усвои Протоколот за утврдување на процедурата за...

НАСКОРО СЕ ОТВАРААТ ГРАДИНКИТЕ?: Владата го усвои протоколот за работа на градинките во вонредна состојба

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за труд и социјална политика го усвои протоколот за функционирање на...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

Во денешниот централен дневник на Алфа ТВ гостуваше Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ говореше за семинарот кој го организираат заедно со Националниот демократски институт (НДИ) од САД, а кој ќе се одржува викендов во Струга, при што се осврна и за сомнежот дека изборите во Република Македонија нема да се одвиваат по демократски и фер пат.

-Имаме најмалку четири причини зошто не би очекувале фер претседателски изборен циклус додека тој во меѓувреме не се промени се разбира. Прво затоа што за време на референдумот имавме во некои изборни места на секои 2,4 секунди и покрај евидентните кои што ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Обвинителството, ние до ден денеска немаме правна разврска на сето тоа кое што ВМРО-ДПМНЕ го поднесе во Обвинителството. Нема ни кривична, ниту пак знаеме дали е отпочната било каква истрага, било каква постапка. Имаме на изборни места каде што во 4-5 изборни циклуси наназад излезеноста не била над 50%, сега имаме излезеност од фантастични 98%. И ако навистина тоа е не е некаква индиција за некакво полнење на кутии, некакви нерегуларности за време на референдумското изјаснување навистина што би можело да биде, запраша Мицкоски.

Ја појасни и втората причина, каде што вели дека се гледа оти Зоран Заев бега од предвремени парламентарни избори. -А бега затоа што предвремените парламентарни избори како и редовни парламентарни избори според законите во Република Македонија подразбираат формирање на техничка влада. И таа техничка влада каков таков гарант за реализирање на фер избори.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести