СДС ИМА НАМЕРА ДА ПРИМИ 100.000 СИРИЈЦИ: Мухамед Зекири врши притисок во СДС стратегијата за мигранти да се спроведе по секоја цена!

Поврзано

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...

Мицкоски: Димитров зборува за правда, а во исто време е слуга на човекот кој има две амнестии

Јас чувствувам кај господинот Димитров нервоза уште од самиот почетокот на кампањата. Тој влезе во кампањата со навреда за...
- Advertisement -

Веќе е повеќе од јасно дека СДС ако треба и насила ќе ја спроведе стратегијата за интегрирање и вдомување на мигранти, притоа со намера да им се забрани на граѓаните да се изјаснат за оваа стратегија и преку нивните советници во општините, но и со забрани за спроведување на локални референдуми по ова прашање

Како што дознаваме од партиски извори во СДС, Мухамед Зекири вршел најсилен притисок во партијата и кај членовите на Извршниот одбор од партијата за прифаќање на стратегијата за бегалци, дури и под закана дека е спремен да го напушти потпретседателското место, ако овој план не се истурка до крај.
Со стратегијата на СДС се предвидува да се згрижат 100.000 Сиријци, во нови станови во Македонија, да им се најде работа, а доколку се со семејства да се одвои од државниот буџет за социјална помош.

Дека СДС нема намера да ги консултира граѓаните, или пак да ја почитува нивната волја, потврди и Фросина Ременски во вчерашната дебата со Владимир Ѓорчев на која изјави дека СДС не ги интересира што мислат советите на општините, притоа дури и одземајќи им го правото воопшто да дискутираат на таа тема.

Стратегијата за интегрирање на мигранти и бегалци која ја потпиша Зоран Заев на предлог на Мила Царовска, предвидува примање на мигранти од кризните подрачја на блискиот и среден Исток, нивно вдомување во наменски станови и куќи кои ќе бидат изградени со народни пари, гарантирано вработување, издавање на Македонско државјанство по итна постапка, како и изградба на градинки и училишта со цел полесна интеграција на мигрантите.

Ваквата стратегија ја скандализираше Македонската јавност, мобилизирајќи ги граѓаните и општествените фактори да превземаат активности со цел спречување на имплементација на оваа стратегја, но под притисок на Мухамед Зекири, советниците на СДС во општините низ Македонија бегаат од расправа, и се трудат да ја минираат волјата на народот во општинските совети.

16 КОМЕНТАРИ

Latest News

Мајката на Пино нeзaдoвoлнa од пpeсудeнaтa кaзнa од 19 години – Eве што бара за Ангела

Мајката на убиениот Пино Секондо, Маја Трпковска, смета дека пресудената затвроска казна од 19 години за соизвршителката Ангела Ѓорѓиевска...

Пред 69 години на Голи Оток пoчинa Панко Брашнаров – Првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

На денешен ден во 1951 година на Голи Оток, во таканаречената „болница на работилиштето – мермер“, умрел Панко Брашнаров, македонски национален деец, народен учител,...

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените...

Новата нормалност, нajлоши на Балканот и 2,5 пати пoлoши од светскиот просек по cmpтнос од Koвид 19

Статистиката на „worldmeters.info“ покажува дека Македонија споредено со земјите од регионот има најлоши бројки во однос на заразени и починати. Според податоците за заразени на...

Туризмот во Македонија пoлoш од било кога – Само 838 туристи, 99,2 отсто помалку од лани

Во мај годинава земјава ја посетиле 838 туристи што е 99,2 отсто помалку во однос на истиот месец лани. Како што соопшти Државниот завод...

More Articles Like This