September 25, 2020, 5:42 pm

СДС УВЕЗУВА СВЕТСКИ МЕШЕТАР ДА СИ ИГРА СО СУДБИНАТА НА ГРАЃАНИТЕ: Обрадовиќ е докажан непрофесионалец, скандал мајстор и светски мешетар!

Поврзано

Николоски: Поради неспособноста на Заев милиони тони грозје скапува, ВМРО-ДПМНЕ бара организиран државен откуп на истото

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски синоќа во Сопот оствари средба со лозарите кои имаа проблем со откупот на грозјето. -Ние...

(Видео) Стефановски: Над 100.000 гpaѓaни живeaт co 50 дeнapи нa дeн и нeмаaт за лeб, а Заев тpoши милиoни за koндoми

Над 100.000 граѓани го поминуваат денот со 50 денари на ден, а немаат ниту за леб, а Заев дава...

Пендаровски да не измислува флоскули и да застане на страна на македонскиот народ, неговата историја, идентитет и најголемиот јунак Гоце Делчев

Граѓанската опција за Македонија излезе со соопштение за јавносто и медиумите по повод вчерашната изјава на Претседателот на државата,...
- Advertisement -

СДСМ додели државјанство со цел да именува директор на ЕЛЕМ докажан непрофесионалец, скандал мајстор и светски мешетар Обрадовиќ. Последните информации кои ги објавија медиумите за намерата на Заев да го именува српскиот граѓанин за директор на ЕЛЕМ, а ЕЛЕМ како што знаете е најголемата државна фирма која вработува 4800 лица и која учествува со 98% во домашното производство на струја, е само уште еден показател за нивното неодговорно владеење, истакна Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција која интегрално може да ја прочитате во продолжение.

 

Проблемот со Обрадовиќ е тоа што се поврзува со матни зделки и недомаќинско работење.

Имено Обрадовиќ бил променет токму поради тоа од позицијата директор на Електропривреда на Србија, па сега Зоран Заев посакува да го именува како директор во ЕЛЕМ. Тој дури и ја отпочнал постапка да му додели државјанство, а целата јавност го поставува прашањето зошто е избран токму тој и со што тој ќе придонесе за Република Македонија.

Се поставуваат голем број дилеми.

Дали се работи за човек кој ќе има задача да спроведе уште еден бомбона бизнис и да отпочне постапка за приватизација на една капитална компанија како ЕЛЕМ?

Дали Зоран Заев го именува Обрадовиќ за директор поради тоа што е докажан во своето недомаќинско работење? Впрочем српските медиуми беа тие кои пишуваа дека Обрадовиќ се поврзува со расипништво, луксузи, доделувалување на тендери во нему познати компании, ненаменски трошење  на средства како и ангажирање ТВ ѕвезди за огромни хонорари.

Со еден збор Зоран Заев има намера да именува балкански мешетар и контроверзен српски граѓанин, за кого српските медиуми пишуваат во негативно светло и го поврзуваат со бројни афери.

Во најмала рака овој потег на Заев е навреда кон бројните експерти и професори од областа на енергетиката со кои располага Република Македонија, па сега увезува сомнителни ликови од Србија.

ВМРО-ДПМНЕ и јавноста со право се исплашени дека ваквата кадровска политика на Заев во енергетиката нема за цел да го унапреди овој сектор, туку има за цел да го доведе во ситуација од која потоа единствен излез ќе биде приватизацијата.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се...

Од понеделник почнува исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...

Да го спacиме Преспанското Езеро: Петиција за спроведување итни мерки за cпас на Преспанското Езеро

Повеќе граѓански здруженија, асоцијации, друштва, активисти на еколошки движења денеска покренаа петиција за спас на Преспанското Езеро, со упатени конретни барања до Владата на...

Уkpaден пиштoл од работилница во Валандово

Во Полициската станица Валандово вчера во 13:15 часот, М.Д.(53) од Валандово пријавил дека во периодот од 23:50 часот на 22.09. 2020 до 19:00 часот...

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор на заменик претседател на Советот...

More Articles Like This