СДCM со пpeдyпpeдyвaњe до гpaѓaнитe: Пoвикoт за бojкoт на попиcoт e пoвиk за пpeкpшyвaњe нa зaкoнитe

Поврзано

МПЦ со апел до власта: Да се одложи пописот по примерот на другите европски земји

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница, одржана...

Преговорите меѓу Македонија и ЕУ нема да почнат годинава, тврди бугарски аналитичар

Бугарскиот новинар, аналитичар и добар познавач на Западен Балкан, Николај Крстев, е уверен дека Македонија нема да ги почне...

Ќе има ли постpoги мерки: Одлуката ќе падне во понеделник, нaјави Филипче

Во денешното гостување нателевизија „Сител“ министерот за здравство Венко Филипче рече дека во текот на наредната недела ќе се...
- Advertisement -

Повикот за бојкот на пописот е повик за прекршување на законите, продолжува деструктивноста на ВМРО-ДПМНЕ, се вели во утринското соопштение испратено од СДСМ.

Од партијата ја обвинуваат ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски дека остануваат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата, но нема да спречат одржување на попис согласно меѓународните стандарди и пракси. Според нив како и секогаш кога се носат битни законски решенија за државата и граѓаните ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивно, неодговорно и антидржавно.

-Се противат на законот за попис на населението, кој овозможува оваа пролет, по речиси 19 години, во државата да се спроведе попис согласно меѓународните стандарди и прописите на Евростат. Бојкотот и повикувањето за бојкот на пописот од страна на ВМРО-ДПМНЕ предводена од губитникот Мицкоски значи и повикување на кршење на законите, се вели во соопштението од СДСМ.
Додаваат дека пописот е статистичка операција, а не избори, на пописот не се гласа, нема губитници и затоа Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ нема потреба да се плашат од одржувањето на пописот.

Latest News

Се менува фудбалот каков што го знаеме: Променети правилата поврзани со случајно играње со рака

Телото задолжено за креирање на фудбалските правила (IFAB) одлучи денеска да воведе измени во одредбата поврзана со случајно играње...

More Articles Like This