Северина и Цеца во Македонија: Ем критикувани, ем распродадени

  • May 31, 2018
  • Коментари

Регионалните музички ѕвезди Северина Којиќ и Цеца Ражнатовиќ во јули ќе имаат свои концерти во Охрид, на стадионот Билјанини извори. Прва, на 27 – ми јули ќе настапи хрватката Северина, а наредната вечер, на 28 – ми јули, концерт ќе одржи Цеца.

Најавата за нивните гостувања ги преплави социјалните мрежи. Според коментарите, очигледно е дека интересот на јавноста е голем, и како за секој нивни поранешен настап кај нас, се бара влезница повеќе. Приказните дека пејат комерцијална и кич музика секогаш паѓаат во вода кога станува збор за нивната посетеност. Добар дел од народот, и покрај тоа што често ги критикува и се оградува од слушање на нивната музика, сепак не може да им одолее кога ни доаѓаат.

Токму настапите на Цеца, Северина, Карлеуша, Аца Лукас, Ана Николиќ, Азис и други ѕвезди од соседството се едни од најпосетените кај нас. Полни концертни сали или плоштади се редовна слика кога некој од нив ни доаѓа на настап. Нивната музика, окарактеризирана како турбофолк, е еден вид на мешавина помеѓу фолк и поп жанр. Во своите песни најчесто пеат за несреќни љубовни приказни, оставени и изневерени жени, кои или очајуваат, или пак го возвраќаат ударот. Текстовите на нивните песни за скршени срца и хедонизам, наизуст ги знаат дури и петгодишни деца. За голем дел од младината, па и возрасните, нивната музика е неизоставна терапија и задолжителен дел од лудите ноќни забави.

Претходно «
Следно »