СЕГА ИМА ИЛИ НЕМА ГРЕШКИ ВО ПРОЕКТОТ: Откако си направија есап, потпишаа анекс на договорот за продолжување на проектот започнат од ВМРО-ДПМНЕ за автопатот до Штип!

Поврзано

Нина ги навpeди продавачите: Ако не барате фискална и не скенирате – продавачот ќе ги земе вашите пари за себе

Министерката за финансии Нина Ангеловска, објавувајќи фотографија како скенира фискална сметка во локал во некое од планинските подрачја на...

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1...

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија Копманијата, која се...
- Advertisement -

Владата и кинеската фирма „Синохидро“ денес потпишаа анекс на договорот за продолжување на рокот за изградба на автопатот Миладиновци-Штип.

„Автопатот Миладиновци – Штип согласно претходниот договор требаше да биде завршен до 1 мај 2017 година, но за жал не беше завршен во предвидениот рок. Наша цел е да се заврши оваа делница во легална процедура, Собранието ги донесе неопходните законски измени и дополни, а денес го потпишавме и анекс договорот со кој се продолжува изградбата на делницата Миладиновци – Свети Николе – Штип до 30 септември 2018 година“, рекоа вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески после потпишувањето на анексот.

Претходно, владата на нелегално избраниот премиер Зоран Заев тврдеше дека трасата била погрешна, и имало недостатоци во проектот. Со потпишувањето на анексот, всушност владата признава дека такви грешки воопшто не постоеле.

Јавноста се прашува дали Кочо Анѓушев имал вмешано прсти во оваа „зделка“ и дали вршел притисок за потпишување на нов договор во кој, тој би имал директна корист.

1 коментар

Latest News

Се чисти компpoмитиpaниот кадар во СДСМ, Пендаровски и понудил на Шекеринска амбасадорско место во САД

Претседателот Пендаровски на Шеќеринска и понудил амбасадорско место во Америка, но таа го одбила, дознава Алфа. Веднаш побаравме одговор...

СДСМ мора да избере: Албанец премиер или опозиција

Многу шпекулации, но нема сигурни информации за составот на новата влада. Партиите не споделуваат детали за разговорите меѓу лидерите, така што сите можни комбинации...

(Видео) Навистина „танцувале со ѓaвoлoт“, потврден кластерот „Градиште“

На три лица кои за продолжениот илинденски викенд присуствувале на журките во Охрид, им е потврден новиот коронавирус, јави Канал 5 повикувајќи се на...

(Видео) Продолжува xaocoт во САД, „Aнтифa“ го нaпaднa пoгpeшното соседство

Толпа на протестантите во Америка, попознати како Антифа одлучија да нападната приграско маало во САД, но направија погрешен чекор, бидејќи овие момци не се...

Нов ckандал, еве зошто пocкапува струјата

Откако Регулаторната комисија за енергетика одлучи да се покачи цената на струјата за 7,4 % проценти, тензиите во јавноста не се смируваат. Ова покачување...

More Articles Like This