СЕГА ЌЕ СЕ РЕШИ ПРОБЛЕМОТ ВО АВГАНИСТАН: Литванската војска испрати трупи во Авганистан во рамки на мисијата на НАТО

Поврзано

Бергамо прогласи победа над кoрoнaвиpycот, веќе нема зaбoлeни од Koвид-19 во бoлницaтa

На одделот за интензивна нега при болницата „Папата Јован Тринаесетти“ во Бергамо, Италија, повеќе нема пациенти со Ковид-19. По...

Орбан: На ​​Европа и треба стратегија, не тактички одговори

Наместо стратешки и конкретен пристап, Европската Унија тактички реагираше на кризата, оцени денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан на Интернет-меѓународната...

(Видео) Toплес протeст во Париз против претседателот на Франција, Макрон

Неколку топлес жени денеска протecтира пред Елисејската палата во Париз против претседателот на Франција, Емануел Макрон. Тие имале заедничка порака...

Литванската влада ја зголеми поддршката за операцијата на НАТО „Одлучна поддршка“ во Авганистан по барање на Северноатлантскиот сојуз, ијзави министерот за одбрана на земјата на 22 февруари

Непознат број на Литвански трупи од специјалните сили на земјата ќе се придружат на 21 Литвански војник кои во моментов се на служба во Авганистан со НАТО од април минатата година, нотира министерот.

„Литванија добива силна поддршка од сојузниците, затоа мораме да придонесеме кон нашите заложби за борба против проблемите од глобален карактер преку помош за превенција на проширувањето на тероризмот“, изјавил Раимундас Кароблис, Литванкси министер за национална одбрана.

Експертот за прашања во врска со Авганистан од Институтот за Одбрана и анализа Вишал Чандра, вели дека постои консензус за тоа дека треба да се конфронтираат Талибанците, но помеѓу Талибанците постојат многу помали групи, кои не се во добро расположение да започнат разговори со владата во Авганистан.

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести