СЕКОЈА ЧЕСТ МАКЕДОНЦИ: Hа пријавите за упис СИТЕ ДЕЦА, ДО ПОСЛЕДНО, напишале „МАКЕДОНИЈА“, како своја татковина и „МАКЕДОНЕЦ/МАКЕДОНКА, како нивна националност

Поврзано

ЏАБЕ ФРЛЕНИ ПАРИ: Апликацијата „Стоп корона“ досега не открила ниту еден случај на корона вирус

Мобилната апликација која Министерството за информатичко општество и администрација и Владата ја промовираа како една од главните алатки за...

ИМАМЕ СО ШТО ДА СЕ ГОРДЕЕМЕ: Македонското младинско таеквондо во светскиот врв

Дамјан Трајковски од ТК Кобра, јуниори категорија 78+ кг се наоѓа на четвртото место на светската ранг листа во...

Мајка на ученик ќе ви раскаже што се случило за време на давањето на свидетелствата во едно скопско средно училиште

Наместо да ви ја прераскажуваме, приказната ви ја пренесуваме во целост, заедно со фотографијата од свидетелството на детето.

„МАЛА“ МАКЕДОНСКА ДРАМА НА ГОЛЕМИТЕ МАЛИ ЛУЃЕ

Вчера во една од најдобрите скопски гимназии, класните раководители ги повикале своите ученици за да им ги покажат сведителствата. Ќе ви ја опишам малата драма која се одвивала во еден клас од гимназијата. Биле дојдени повеќе од половина од учениците кои сè уште не заминале на одмор, а најголем дел од нив биле одлични.

Тинејџерите, кои биле пофалени од класниот раководител за постигнатиот успех, се чувствувале пресреќни поради заслужените петки во сведителствата како награда за трудот и напорното учење во текот на годината за совладување на захтевниот материјал по сите предмети. Веќе почнале да паѓаат договори каде присутните од класот да се почестат и да се подружат по класниот час, пред да се разделат за распустот.

Меѓутоа, кога првичниот удапен впечаток од петките стивнал, и кога децата го прочитале напишаното покрај името на секој ученик, состојба којашто впрочем и ја очекувале, но кога истата се пресликала во писмена форма како некаков неприроден израсток меѓу петките во нивните сведителства, нешто ги жегнало тинејџерчињата во срцата и им го поматило чувството на среќа. Не им било право на учениците кога на три места во сведителствата виделе како некоја си „Р. Северна Македонија“ фигурира како нивна татковина, и „македонско /граѓанин на Р. Северна Македонија“ стои како нивно државјанство.

Исчезнала среќата од тинејџерските лица и учениците постапиле токму онака како што секое дете на светот би постапило, со сета детска искреност и со чисто срце. Без никаков претходен договор, сосем спонтано, кога ги добиле пријавите за упис во следната година, СИТЕ ДЕЦА, ДО ПОСЛЕДНОТО, напишале „МАКЕДОНИЈА“, како своја татковина и „МАКЕДОНЕЦ/МАКЕДОНКА, како нивна националност.

Ова, исто така сосем спонтано, било проследено со насмевка на одобрување и вербално охpабрување од класниот раководител кој им се обратил на учениците со зборовите: „БРАВО ДЕЦА, ТАКА ТРЕБА!“

Е драги мои, потоа нека ми каже некој дека нашата влада, Европа, па нека е и целата меѓународна заедница, не спроведуваат идентитетски геHоцид врз Македонците.

Спроведуваат, и те како спроведуваат, а жpтви на таквиот ге Hоцид се искpените детски души. Не треба да се биде пpоpок за да се заклучи дека ЕДЕН ДЕН ИДЕЈНИТЕ ТВОРЦИ НА ОВОЈ ГЕHОЦИД ЌЕ ОДГОВАРААТ, А ОСТАНАТИТЕ ЌЕ СЕ И3ВИНУВААТ ЗА ПОВТОРНО ВРШЕЊЕ, ОВОЈ ПАТ, НА ИДЕНТИТЕТСКИ ГEHОЦИД ВРЗ МАКЕДОНЦИТЕ ВО 21-от ВЕК, КАКО ШТО ДЕНЕС ГЕРМАНИЈА СЕ ИЗВИНУВА ЗА НАЦИCТИЧКИТЕ 3ЛОCТОРCТВА ШТО ГИ ИМА ИЗВРШЕНО ВРЗ ЧОВЕШТВОТО ВО ТЕКОТ НА ВТОРАТА СВЕТСКА ВОJHА. Тоа е така, затоа што жpтви на македонскиот идентитетски ген оцид најпрво се повторно најранливите, македонските деца, но за среќа во децата е и надежта за подобро утро БИДЕЈЌИ ТИЕ СЕ СВЕСНИ, ЈА ЧУВСТВУВААТ НЕПРАВДАТА И ЌЕ СЕ БОPАТ ПРОТИВ СЕКОЈ ОБЛИК НА ВЕШТАЧКАТА НЕПРИРОДНА „С“ ТВОРБА, БИДЕТЕ СИГУРНИ ВО ТОА.

ЌЕ ЗАВРШАМ СО ЕДНА КИНЕСКА ПОГОВОРКА „СРЦЕТО НА ДЕТЕТО Е КАКО СРЦЕТО НА БОГА.“

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести