August 15, 2020, 6:19 am

Секој жител на Планетата Земја должи 20.000 долари

Поврзано

Саша Бpoз, внука на Тито: Дедо ми беше пocвоено дете на мајка Колуmбиjkа и татко, нacледник на kpaлот Чарлс XXL

На нејзиниот профил на Фејсбук, внуката на Тито, Саша Броз ги коментираше тврдењата дадени во една емисија на хрватската...

Сите мислеa дека пoлудe: Човек на паркинг со cekиpa го ckpши прозорецот на автомобил на паркинг

Кучето кое беше заклучено во автомобилот на неподносливи температури, беше спасено благодарение на случаен минувач. https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2020/08/13/7230010459422673749/636x382_MP4_7230010459422673749.mp4

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...
- Advertisement -

Светскиот долг никогаш досега не бил толку висок и во моментов изнесува 225 отсто од глобалниот БДП и може да предизвика нова светска рецесија.

Планетата земја

Светот никогаш во историјата не бил толку должен, а ММФ пресмета дека вкупниот долг изнесува 152.000 милијарди долари или 225 отсто од глобалниот БДП.

Кога тоа ќе се пресмета, се доаѓа до тоа дека секој од речиси 7,5 милијарди жители на Земјата е должен по околу  20.000 долари.

На претставувањето на извештајот за глобалната финансиска стабилност ММФ предупреди дека со овој долг треба да се зафати што поскоро, пред тој да стане урнек за новата голема глобална финансиска криза. Исто така, предупредуваат дека проблемот не е само во тоа што долгот е висок, туку и во тоа што тој незапирливо и пребрзо расте, а две третини од овој долг отпаѓаат на приватниот сектор.

Стручњаците на ММФ сметаат дека токму долгот на приватниот сектор е најголемата опасност, па државите треба да интервенираат пред да биде предоцна.

Latest News

Tapaвари: CДCM и ДУ И ќе напpaват влaда, пpeговopите се тeaтар

СДСМ и ДУИ прават театар пред да постигнат договор за формирање на нова влада, која ќе има мнозинство од...

Саша Бpoз, внука на Тито: Дедо ми беше пocвоено дете на мајка Колуmбиjkа и татко, нacледник на kpaлот Чарлс XXL

На нејзиниот профил на Фејсбук, внуката на Тито, Саша Броз ги коментираше тврдењата дадени во една емисија на хрватската телевизија дека Јосип Броз Тито...

Од денеска во Србија само со ПЦP тecт

За влез во Србија од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите за коронавирусот. Одлуката на српската Влада почнува...

Денеска е oтkpивање и пpeнос на moштите на cв. apxиѓаkон Стeфан

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 август. Денеска е Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан. За моштите на свети архиѓакон...

Претпладне облачно, попладне вpнежи и гpмежи

Денеска претпладне времето ќе биде променливо облачно, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите...

More Articles Like This