October 28, 2020, 12:32 am

СЕКОЈ СО РЕАЛНА ШАНСА ДО КУЌА: „Купи куќа за над 36 години“ – нов проект во програмата на ВМРО-ДПМНЕ

Поврзано

Бројките го дeмaнтирaат Филипче, над 30% од тестираните се позитивни

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашното гостување во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма уштe еднаш покажа дека...

Црн биланс: Пoчинaти 15 лица, регистрирани 628 нови случаи на ковид-19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи...

Пристигнаа peзултатите од тестот на 3aeв

Премиерот Зоран Заев попладнево соопшти дека е негативен на Ковид-19 по контактот со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски...
- Advertisement -

Куќа за над 36 години, со кој лицата со наполнети 36 години и над 36 години може да добијат субвенции на месечната рата за изградба на куќа во период од 10 години, од кои во првите 7 години Владата ќе субвенционира 65% од месечната рата, главница и камата, а во следните 3 години 35% од ратата со првиот модел, или пак субвенција во висина од 100% од учеството од висината на кредитот со вториот модел. Ова е нов проект кој е предвиден но новата програма на ВМРо-ДПМНЕ, 2017- 2020.

kupi-kukja

-За изградба или купување на нова куќа или надградба или доградба на постоечка куќа покрај продолжувањето на проектот Купи куќа за млади до 35 години, кој ќе продолжи во целиот четири годишен мандат и со кој ќе даваме субвенции на месечната рата во висина од 80% во првите 8 години и 50% од ратата во следните 3 години; или пак субвенција во висина од 100% од учеството од висината на кредитот, во новата програма предвидуваме уште еден, сличен на овој, а тоа е проектот Куќа за над 36 години, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола груевски на промоцијата на новата програма на владејачката партија.

Груевски рече дека со овој нов проект, лицата со наполнети 36 години и над 36 години може да добијат субвенции на месечната рата за изградба на куќа во период од 10 години, од кои во првите 7 години Владата ќе субвенционира 65% од месечната рата, главница и камата, а во следните 3 години 35% од ратата со првиот модел или пак субвенција во висина од 100% од учеството од висината на кредитот со вториот модел.

-Значи некои граѓани немаат пари за учество, а после тоа може да се снајдат за отплата на рати, за нив 100 отсто од учеството. Други пак граѓани, имаат пари за учество, но не можат да ги издржат ратите, за нив субвенцијата е во ратите. Секој ќе си го избере моделот што е подобар за него, рече Груевски.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This