СЕЛА: Или целосна рамноправност помеѓу Албанците и Македонците или ние Албанците тука сите заедно ќе формирање федерација

Поврзано

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

ДРСКО И БЕЗОБРАЗНО: Сопругата на Битиќи за неукиот народ во Македонија

Советникот за економски прашања во Владата, Фатмир Битиќи е негативен на Ковид-19, потврди неговата сопруга на „Фејсбук“, по што...

ЛАЖИРАНИ БРОЈКИТЕ: Филипче се обиде да прикрие над 20 случаи во рок од 3 дена

Власта предводена од СДСМ одамна го изгуби својот компас. Зоран Заев, Венко Филипче, политичарот во обид од редовите на...

Главниот фактор кој во идната коалиција на Зоран Заев треба да ги носи реформските процеси, Зијадин Села вчера за Телма потврди дека останува на се што кажал пред сопствените избирачи во предизборниот период.

zijadin-sela-1

Села, во изјава за телевизија вели дека и сега ги брани барањата од интерес на Албанците во Македонија, но дека не гледа никаков радикализам кај себе.

-Гледам дека имаат, собираат од целата моја политичка кариера, се што сум изјавил. Јас немам проблеми со моите ставови, тие не се насочени против ниеден во државата, вели Села за Телма.

Во настапите пред своите избирачи Села говори за плановите за двојазичност и федерализација на Македонија.

-Ме радува тоа што Никола Груевски ја сфати пораката на нашата политичка платформа. Деновиве кажува дека нема да дозволат кантонизација на Македонија и дека нема да дозволат двојазичност, но ова е суштината на платформата на Алијансата за Албанците, вели Села.

-Ние во ниту еден момент нема да се откажеме од бинационална држава. Или целосна рамноправност помеѓу Албанците и Македонците или ние Албанците тука сите заедно ќе формирање федерација, вели Села.

И поранешниот белгискиот посредник на Меѓународната заедница за Пржинскиот договор, Питер Ванхауте ја откри вистинската намера на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и јавно почна да ја промовира федерализацијата на Македонија.

Ванхауте за порталот „Medium.com“ напиша дека федерализацијата во деведесеттите била ефикасна алатка за решавање на конфликти, како и дека за Македонија таа би била позитивна работа и оти би создала стабилност.

vanhautee-640x330

За потсетување Зијадин Села заедно со Заев остварија заедничка посета на албанската дијаспора во Берн, каде Села потврди дека со Заев се согласиле околу истите барања.

-Првиот чекор што мора бда го направиме, е да направиме уште поголема децентралзиација. Да ги создадеме регионите. Треба да бидеме растеретени дали има некоја делба, по некои математики. Гледам овде едно село е кантон, и тоа село си одлучува овде за самото село, истакна Заев пред албанската дијаспора во Швајцарија.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за Сител говореше за тоа дека во Македонија следува сценарио за двојазичност и кантонизација.

-Ние поминавме во период на избори. Јас секојдневно во кампањата кажував дека следува сценарио во неколку чекори, за двојазичност, напад на унитарноста на државата, кантонизации и тоа го говорев секој ден. Многумина не сфатија сериозно и не поддржаа, некои не ни веруваа и мислеа дека тоа го правиме само во кампања затоа што сакаме да собереме гласови. Но, денес многумина од тие кои така мислеа, почнуваат да мислат различно затоа што гледаат што се случува, почнуваа да се будат бидејќи сценариото продолжува да се реализира. Сакам да им порачам на сите граѓани ако сметаат и ако планираат со седење дома и гледање телевизија дека некој друг ќе има ја одбрани државата се во заблуда, во ваков период државата може да ја одбрани само народот, истакна Груевски во интервјуто за Сител.

Актуелно

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

Повеќе вести